среда 12 јуни, 2024

“Охридско лето” со осмомартовски подарок- концерт на Трио „Џентлмен” во Света Софија

По повод 8 март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето" ќе се одржи концерт на популарното Трио „Џентлмен", музички состав...

Проф. д-р Гривчева Старделова: Подигнување на свеста за потхранетоста предизвикана од болести

24.02.2023, Скопје Претседателката на Лекарска комора, проф. д-р Калина Гривчева Старделова беше панелист во панел дискусија на тема „Исхраната и нејзиното влијание врз оралното...

Концертот „New era“ направи магична вечер во Велес!

„New era“ на маестро Никола Мицевски во саботата вечер,19 февруари 2023 година, пред полната сала во Театарот „Ј.Х.К.Џинот“ во Велес донесе светски звук кој...

Омаж за маестро Џамбазов со оркестарот на Филхармонија

Овој четврток, во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Омаж на маестро Александар Џамбазов" во рамки на 45. издание на...

СОТИР ЧАУШЕВСКИ, ТВОРЕЦ: И по најцрната ноќ доаѓа Сонце!

Сотир Чаушевски е  сѐ позвучно име на пишувач, наградуван за својата поезија и раскази. Има две книги со поезија. Но, овој ресенчанец од стара...

Се одржа саем „Поддршка на социјалните претпријатијаија“,

Деновиве, ред платото на Офицерски дом - Битола се одржа вториот по ред „Саем на социјални претпријатија“, во организација на проектот на ЕУ „Поддршка на социјалните претпријатија“,...

Доделени наградите на интернационалната онлајн поетска манифестација “Сплоти се Македонијо”

И оваа година многу успешно се реализираше интернационалната онлајн поетска манифестација "Сплоти се Македонијо", вели продуцентот Симе Младеновски. -Беше макотрпно но успешно, има пристигнато над...

Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес со настани за празничниот викенд

По  отворањето на Спомен Костурницата, Фестивалот на џез, ворлд и современа музика продолжува со неколку концерти во претстојните 3 дена. Вечерва, четврток 8 септември,...

Заврши Меѓународна уметничка колонија „Трпејца 2022“

Заврши Меѓународна уметничка колонија „Трпејца 2022“ Во живописната Трпејца на колонијата која се одржа по петти пат, цели четири дена твореа уметниците: Мајкл Клос од...

Вечерва се отвора МакеДокс, и концерт ќе одржи “Баклава”

Магичниот простор на Куршумли-ан во следните осум денови ќе биде збирно место за „Лупење идеи“ на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, кој во...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }