сабота 20 јули, 2024

Вечерва концерт на Трио Долче

Во Музејот на македонската борба вечерва, 17 ноември 2021, од 20 часот, концерт ќе одржи Трио Долче, во рамките на „Есенски музички свечености 2021“ Билетите се...

Зоран Арсовски – Бабата со златна плакета за свое дело

Академскиот ликовен уметник  Зоран Арсовски – Бабата, магистер по сликарство е добитник на наградата "Златна плакета за освоено прво место" на конкурсот кој беше распишан од...

“Вишновата градина” вечерва МоТ

Програма на 46. МОТ за 26.11. 26 ноември (петок) Вишновата градина / Турски театар  режија: Владимир Милчин  време: 20:00 / локација: Театар Комедија „Вишновата градина“ денес е драма за транзицијата, за неподносливата...

СЏФ 2021: Довидување џезери, вратете се пак!

Има два начини како да освоиш џез публика- со весел концерт на класичен џез репертоар, или со импровизации за да оставиш впечаток на "поразличен"....

Скулптурите на Хаџи Бошков во Стоби зрачат со слобода и индивидуален интегритет

19 септември 2021 Вчера, на зајдисонце, во магичен амбиент, пред неколку стотини луѓе на археолошкиот локалитет „Стоби“ беше отворена голема изложба на дела од реномираниот...

Во “Буква” се слушаше ПМЏ џез

Вечерва (1 октомври) во дворот на кафе книжара „Буква“ се одржа слушачка промоција на едно винилно издание и промоција на компакт диск. Беа...

ЗАВРШИ СЏФ 2021: Џезирање, за паметење!

Спуштени се завесите на 40. издание на славниот Скопски џез фестивал, за кој додека траеше објавивме текстови под следниве наслови "Џезот- на џезерите!", "...

Доделени наградите на интернационалната онлајн поетска манифестација “Сплоти се Македонијо”

И оваа година многу успешно се реализираше интернационалната онлајн поетска манифестација "Сплоти се Македонијо", вели продуцентот Симе Младеновски. -Беше макотрпно но успешно, има пристигнато над...

Вечерва „Контемплација со Перт и Шнитке” во Филхармонија

Вечерва, четврток 21.10.2021. во 20 часот на програмата е концертот насловен „Контемплација со Перт и Шнитке" на кој како солисти ќе настапат виолинистките Анна...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }