сабота 20 јули, 2024

Ruststained ќе промовираат албум

Ruststained најавуваат концертна промоција на албумот "Years In Vain" во клуб Маракана. Настанот ќе се одржи на 12. Април, отворени врати од 21, почеток...

Од 22 до 28 септември: Европски денови на културното наследство 2021

Европските денови на културнотo наследство претставуваат нajшироко прифатен партиципативен културен настан којшто го споделуваат граѓаните на Европа. Во соопштението за медиумите на Советот на...

Вечерва се отвора МакеДокс, и концерт ќе одржи “Баклава”

Магичниот простор на Куршумли-ан во следните осум денови ќе биде збирно место за „Лупење идеи“ на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, кој во...

Кинодејноста на респираторни машини, нема никаква стратегија за спас на кинокултурата

Алина Попеску, генерален секретар на Меѓународната федерација на асоцијации на филмски дистрибутери,  одржа онлајн-презентација за предизвиците на дистрибутерите во Европа на afidi.org/cineindustry или на...

Весільні сукні короткие свадебние платья на розпись – про нас

Весільний салон створений, щоб дарувати вам радість і робити кожен ваш день яскравіше і яскравіше. Посмішка щасливої нареченої - це наш головний пріоритет і...

Голема хуманитарна акција во Прилеп

20.11.2023 Денеска во просториите на кафе барот Паб Карактер во Прилеп се оддржа голема хуманитарна акција со наслов: Помогни, донирај, и заштити ја...

ИЗЛОЖБИ: Утре се отвораат “Париски рефлексии II”

Скопје, 8 Март 2023 Националната галерија во соработка со Францускиот институт во Скопје, во рамките на одбележување на Меѓународниот ден на Франкофонијата, со особено задоволство...

Licentia poetica со Славица Тодорова-Сакам жив повторно да бидам а не старец на...

  Уредник на рубриката: Филип Димкоски Славица Тодорова, род. Петровиќ, е родена во Скопје, 1974 година. Основното и средното образование ги завршува во родниот град. Во...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }