понеделник 20 мај, 2024

Јапонскиот композитор и пијанист Тампеи Накамура вечера на Скопско лето

Во рамките на културната манифестација „Скопско лето“ на 14 јули (четврток), со почеток во 20.30 часот, во Музејот на македонската борба концерт ќе одржи...

Ангела Василевска на Мис Елит Ворлд

Млада македонска убавица беше дел од изборот на Мис Елит, каде ја преставуваше нашата земја, и по тој повод  престојуваше во Египет. Станува збор...

 „Гол живот“ на Оља Грубиќ и Виа Негатива во МКЦ

 „Гол живот“ на Оља Грубиќ  Оваа сабота, на 18 Јуни, со почеток од 19 часот во Денсинг салата на МКЦ ќе се одржи перформансот „Гол живот“...

Кучето Џое си доби сликовница

Кучето Џое од Буково си доби сликовница, со илустрации на уметницата Кети Радевска, а текст на Вера Самарјанин. -Оваа сликовница е во спомен на...

Програма на 46. МОТ за 7 декември

Програма на 46. МОТ за денес, 7.12   7 декември (вторник) Имагинарен, ти режија: Блерим Дарлишта  време: 20:00 / локација: МКЦ, сала Фросина Дардани е поранешен војник на Jугословенската армија,...

ДЛУМ со изложби- „МиниАРТура“ и „Мал формат“ 2021

Скопје, 06.12.2021 година Друштвото на ликовни уметници на Македонија под покровителство на Министерство за култура на Р. С. Македонија и Град Скопје, и во соработка со Културно...

Гевгелија: Отворена Ликовна изложба за Светскиот ден на лицата со пореченост

Во изложбениот простор на Амамот- Гевгелија, денеска (3 декември, 2021 година), со почеток во 18 часот, беше отворена Изложба на апстрактни цртежи со...

“Света Злата слави” на 2 декември во НОБ

Женскиот хор Света Злата Мегленска својот славенички концерт по повод 25 години постоење ќе го одржи утревечер, Втори декември 2021, во фоајето на НОБ...

Не ги ограничувајте медиумите, ќе ја изгубите вашата слобода

Во рамките на регионалната конференција насловена како ,,Унапредување на дијалогот меѓу парламентите и новинарите од Западен Балкан” во организација на Здружението на новинарите на...

“Вишновата градина” вечерва МоТ

Програма на 46. МОТ за 26.11. 26 ноември (петок) Вишновата градина / Турски театар  режија: Владимир Милчин  време: 20:00 / локација: Театар Комедија „Вишновата градина“ денес е драма за транзицијата, за неподносливата...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }