четврток 2 февруари, 2023

Омаж за Омер Калеши

  (1932, с.Србица, Кичевско - 16.4.2022, Истанбул, Турција)    Националната галерија организира омаж за почитуваниот и ценет сликар Омер Калеши, кој почина во април годинава, по подолго...

  Изложбa: „Предели во дрво, стакло …“ од Љупчо Бојаров

Во ЈУ Културно Информативен Центар – Скопје, во Изложбениот салон – Империјал 1, од 3 – 15 ноември 2021 во 19 часот ќе биде...

Кети Радевска во жири на Меѓународен фестивал за карикатура

Битолската ликовна уметница Кети Радевска е член на жири на Интернационален фестивал, пат овојпат во Приштина Косово. Станува збор за Меѓународен...

Изложбa: „ 100 ГОДИНИ ПОТОА”, скулптури и слики од Златко Бојковски

Изложбениот салон – Империјал 1 на  Културно Информативен Центар – Скопје, од среда 3 април ќе биде домаќин на изложбата   „100 ГОДИНИ ПОТОА", скулптури...

Париски рефлексии во Чифте Амам

Националната галерија во соработка со Францускиот институт во Скопје во рамките на одбележување на Меѓународниот ден на Франкофонијата, со особено задоволство ја најавува изложбата...

Академскиот сликар Зоран Арсовски -Бабата со изложби во Србија

Академскиот уметник  Зоран Арсовски – Бабата, вечерва во културниот град Кучево во "Галеријата за современи уметности" во Центар за култура "Вељко Дугошевиќ", во 19.00 часот...

“Мироносно цвеќе за пријателство” по улица Македонија 

Денес напладне е отворена изложба "Мироносно цвеќе за пријателството" на улица Македонија поради дождот во спомен куќата на Мајка Тереза во организација на Здружението...

ДЛУМ со „Голем формат“

Слободан Живковски „Демократски тоталитаризам“ акрил на платно 240 х140 см (2022) Друштовото на ликовни уметници на Македонија од оваа година во својата Годишна програма вметнува нововостановена изложба насловена „Голем...

МАЛА СТАНИЦА: „Сертификат за кафе“,изложба на Башким Меџити

На 19.10.2021, во 19 часот, во мултимедијалниот центар Мала станица ќе биде отворена самостојната изложба на ликовниот уметник и редовен професор на Факултетот за...

Изложба на Слободан Радојковиќ во КИЦ

Културно-информативниот центар – Скопје, Салон Империјал 1, го најавува отворањето на изложбата на графики, цртежи и колажи од академскиот графичар Слободан Радојковиќ (Србија), на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }