петок 7 октомври, 2022

Разговор со уметникот Дриант Зенели во Чифте амам

На 30 август 2022, во 18.00 часот, во објектот Чифте амам ќе се одржи разговор со уметникот Дриант Зенели, по повод неговата...

Изложба на скулптури од Марјан Стојаноски во КИЦ на РСМ во Софија

На 24 август (среда) 2022 од 18.30 часот, во галеријата на КИЦ на Република Северна Македонија во Софија, ќе биде отворена изложбата „Panta rhei“...

Изложбата „Спојка“ на Доријан Миловановиќ во Куршумли-ан

Пладневно матине, на кое официјално беше отворена изложбата „Спојка“ на Доријан Миловановиќ, се случи на почетокот на четвртиот ден на 13. „МакеДокс“ во Куршумли-ан. Доријан...

Изложбен перформанс “Низ лавиринтот на ромската историја – 5-те соби”

По повод одбележувањето на Денот на Ромскиот Холокауст (Samudaripen) 2-ри Август во организација на Здружението Ромски Деловен Информативен Центар на Македонија – ЗРДИЦМ...

Уметничка работилница за креирање “лендарт” во Лавчани, во близина на Велес

Од 5 до 8 август ќе се реализира четиридневна уметничка работилница за креирање "лендарт" во месноста Лавчани, во близина на Велес. Настанот е дел...

Изложбата „Слобода?!“ гостува во Плевен

Третото и последно претставување на групната изложба „Слобода?!“ ќе се одржи на 26 јули (вечерва) на отворањето со почеток од 18 часот во Уметничката...

Изложба на Детската Ликовна Школа во Вевчани

Утре, 20.07.2022 ( Среда ) во Мултикултурниот центар „ Коста Србакоски “ – Вевчани во 20 часот ќе се отвори изложбата на уметничките...

Изложба на традиционални носии со живи скулптури “Колоритот на традицијата”

Со Изложба на традиционални носии со живи скулптури, денеска, 14.07.2022, завршуваат програмските активности за втората недела од „Гевгелиско културно лето“. Изложбата насловена „Колоритот на...

Се отвора изложбата „Полска школа на колаж“ на Жмијевски и Алтхамер во МСУ –...

Утревечер, четврток, со почеток во 20.30 часот ќе биде отворена изложбата „Полска школа на колаж“ со дела од светски познатите уметници Артур Жмијевски и...

Изложба на Александар Ефтимовски во МКЦ

Изложба на скулптури под отворено небо на платото на Младинскиот културен центар во Скопје од академскиот скулптор Александар Ефтимовски. Изложбата ќе биде свечено отворена...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }