сабота 25 јуни, 2022

Изложба со народни носии во Кратово

Во Музеј на град Кратово на 20 ноември 2021, свечено беше отворена изложбата на традиционални балкански народни носии во организација на општина Кратово и...

“РЕФЛЕКСИИ“ на Жарко Башески во Националната галерија на Косов

Во рамките на меѓународната соработка, во организација на Националната галерија на Република Северна Македонија ќе се отвори изложба на Жарко Башески со наслов РЕФЛЕКСИЈА...

Цветин одржа хуманитарна изложба во Градскиот парк

,,ЦВЕЌЕ НА МИРОТ И ХУМАНОСТА", беше насловена денешната изложба која во временскиот период од 10 до 14 часот на мостот во Градскиот Парк во...

Дороти Пачкова се претставува со изложбата „РЕТРОСПЕКТИВ-РЕТРОАКТИВ”

Петок, 29 Октомври, 2021 година, во 14 часот, во НУЦК Трајко Прокопиев, Куманово, ќе биде отворена изложба „РЕТРОСПЕКТИВ-РЕТРОАКТИВ” на уметницата Дороти Пачкова. Поставката вклучува...

ИЗЛОЖБА: Волшебни слики на Ташковски, вреди да се погледнат барем два пати

Скопје, 21 октомври 2021 Ретроспективната изложба на академик Васко Ташковски,вечерва беше отворена во преполниот Даут-пашин амам, претставени слики, акварели и цртежи од сите творечки фази...

Ретроспективната изложба на академик Васко Ташковски во Даут пашин амам

НУ Национална галерија на Република Северна Македонија ја најави ретроспективната изложба на академик Васко Ташковски, водечки претставник на надреализмот, фантастичното сликарство, еколошките и космичките...

„Complicate Simply“ за почеток на Скопскиот џез фестивал

Синоќа, 18 октомври 2021, во Галеријата на МКЦ по повод одбележување на јубилејот 40. Скопски џез фестивал, се отвори изложбата на плакати...

МАЛА СТАНИЦА: „Сертификат за кафе“,изложба на Башким Меџити

На 19.10.2021, во 19 часот, во мултимедијалниот центар Мала станица ќе биде отворена самостојната изложба на ликовниот уметник и редовен професор на Факултетот за...

Изложба во Ресен- “Преспа во срцето”

Во понеделник, на 11 октомври 2021 во 19 часот во Домот на културата во Ресен ќе биде отворена изложба "Преспа во срцето" со дела...

МКЦ: “Просторот во мене, јас – насекаде“ – изложба на Марија Трајаноска

Скопје 8 октомври 2021 Вечерва, со почеток од 20 часот во Галерија МКЦ ќе се отвори „Просторот во мене, јас – насекаде“ - изложба...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }