сабота 25 јуни, 2022

Утревечер се отвора меѓународната изложба „Гледај тука сум без простор“ во МСУ

Во 20 часот, во трите галериски простори на Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена меѓународна изложба со наслов „Гледај тука сум...

„Slowscapes” – изложба на македонска мода и дизајн во “Центар – Јадро”

По пауза од речиси две години, изложбата на македонска мода и дизајн „Slowscapes" ќе се одржи во Kултурно социјалниот простор „Центар- Јадро“ на улица...

МСУ со голема изложба на најпрогресивните уметници од Југоисточна Европа

На 29 септември, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена голема меѓународна изложба со наслов „Гледај тука сум...

Отворено јубилејното 40-то издание на најголемата манифестација за деца – Мал битолски монмартр

Вчеравечер во Старата битолска чаршија, беше отворено јубилејното 40-то издание на Малиот битолски Mонмартр. Ова е второ издание на оваа манифестација која се одвива...

Во Музејот на Македонија ќе се отвори изложбата „На Срем“

Меѓународниот ден на музеите – 18  Мај, Музејот на Македонија ќе го одбележи со отворањето на изложбата „На Срем“. На изложбата ќе бидат поставени над...

Во Музеј на современа уметност- Изложба на домашни и странски автори „Голем формат II”

„Голем формат II“ е насловена изложбата oд колекцијата на Музејот на современата уметност Скопје, што од денеска е отворена за љубителите на уметноста, а...

Изложба „Панаѓурите во градските и руралните средини во XIX и XX век во Османлиска...

Изложбата „Панаѓурите во градските и руралните средини во XIX и XX век во Османлиска Македонија“ е поставена во НУ Музеј на македонската борба за...

Во Музејот на современата уметност – ретроспективна изложба на Јован Шумковски

Утре ( 17 декември) во 12 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена ретроспективна изложба на Јован Шумковски насловена „Вода/Ѕид“. Куратор на...

Неколку настани и информации од ликовната уметност-Изложби и меѓународни претставувања

Во галеријата на Младинскиот културен центар, вечерва во 19 часот, ќе се отвори изложбата „Небо“ на ументикот Јана Јакимовска. На изложбата ќе бидат претставени...

„ИНТЕРЕТНИЧКО СТРИП УЧИЛИШТЕ“- Изложба во ликовниот салон во Велес

Проектот „СТРИП УЧИЛИШТЕ СТРИПОТ ВО ИНТЕРКУЛТУРНА ЕДУКАТИВНА МИСИЈА 2020“ е финансиран од Министерството за култура на  Македонија како дел од програмата за интердисциплинарни дејности...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }