четврток 7 јули, 2022

Изложба на Леонардо да Винчи во Лувр-влез само со резервации

Изложбата на Леонардо Да Винчи, ќе биде отворена на есен во Лувр ,по повод  500-годишнината од смртта на големиот безвременски ренесансен сликар. Поради заинтересираност...

Изложба на илустрации за деца од македонскиот уметник Димитар Кондовски

Во рамките на второто издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“, ќе биде отворена изложба на илустрации на македонскиот ликовен...

Во Меморијалниот центар на холокаустот ќе биде одбележан Јом Ашоа – Национален комеморативен ден...

На 2. мај 2019 година, или 27 нисан, според хебрејскиот календар, Еврејската заедница во Република Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија...

15 април- Скопје се приклучува кон одбележување на светскиот ден на уметноста

Во рамки на проектот „15 април - Светски ден на уметноста“, Центарот за Визуелна комуникација „Ефектива“ со поддршка на општина Центар, им подготвува  на...

„Неименувањето е одговор“-групна изложба во Даут пашин амам

Во Даут пашин амам од 26 јуни (среда) од 20 часот ќе биде отворена групната изложба „Неименувањето е одговор“. Изложбата ќе се спроведува во соработка...

Изложба “Патешествие“ на концертни и промотивни плакати од Влатко Стефановски

Долгата и успешна меѓународна , музичка кариера на култниот македонски гитарист Влатко Стефановски,  од завчеравечер е претставена преку изложба на концертни и промотивни плакати....

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на македонскиот уметник Зоран Арсовски – Бабата во Софија

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на македонскиот академски ликовенуметник Зоран Арсовски – Бабата, ќе биде отворена во галеријата на Културно – информативен центар на Македонија во...

Познати наградите на 51. издание од Светската галерија на карикатури „Остен“

„Остен“ соопшти дека на, 51. Светска галерија на карикатури – Скопје 2019 се пријавиле 231 карикатурист од 58 земји со 635 карикатури а воедно...

Да ја заштитиме планетата од опасниот отпад-Ликовно-креативен предизвик

Друштвото за управување со отпад Нула Отпад почнува со ликовно-креативен предизвик за сите деца на предучилишна и училишна возраст. Предизвикот ќе биде отворен до...

13. издание на Звуци на чаршијата, ќе започне со настанот “Чаршијата инспирација во литературата“

Традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“ ќе се одржи во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }