вторник 24 ноември, 2020

13. издание на Звуци на чаршијата, ќе започне со настанот “Чаршијата инспирација во литературата“

Традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“ ќе се одржи во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник...

Изложба на графики насловена “Градот“ од Илија Пенушлиски

На 7. јуни (петок ) во Галеријата „Акантус“ ќе биде отворена изложбата на графики од уметникот Илија Пенушлиски, насловена „Градот“. За својата нова изложбена поставка,...

Во Меморијалниот центар на холокаустот ќе биде одбележан Јом Ашоа – Национален комеморативен ден...

На 2. мај 2019 година, или 27 нисан, според хебрејскиот календар, Еврејската заедница во Република Македонија и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија...

Децата ликовни творци оваа година без традиционалното собирање на Малиот битолски Монмартр

Малиот битолски Монмартр оваа година ќе биде без  децата кои творат низ битолските улици. Пандемијата со коронавирусот годинава ги спречи децата од повеќе земји...

Изложба “Патешествие“ на концертни и промотивни плакати од Влатко Стефановски

Долгата и успешна меѓународна , музичка кариера на култниот македонски гитарист Влатко Стефановски,  од завчеравечер е претставена преку изложба на концертни и промотивни плакати....

„Скопје, град, архитектура и уметност на солдарноста“, изложба од МСУ во Краков

Од основањето на Музејот на современата уметност Скопје има и донација на полски 134 автори, застапени во  212 дела . Полската колекција на МСУ...

За изложбата “Приватни демони” во Младински Културен Центар

Неделава, во горното фоаје во МКЦ, се отвори изложбата на фотографии на фоторепортерката и дипломиран архитект Маја Јаневска Илиева, во соработка со ликовниот уметник...

Старите занаети во фокусот на самостојната изложба на фотографот Коста Дупчинов насловена „Носталгија...

Викендов во Кинотеката на Македонија беше отворената втората самостојна изложба на фотографот Коста Дупчинов „Носталгија – втор дел“. Изложбата на уметнинички фотографии тематски е...

Mанифестацијата “Мал битолски Монмартр“ ги објави наградите за 2020. година

Стручното жири на меѓународниот детски ликовен конкурс за 38-та Светска изложба и 39-от „Мал битолски Монмартр“ ги избра најдобрите ликовни творби за годинашната манифестација....

Изожба на Владимир Здравески- Мигот кога видливи стануваат виножитните бои во уличниот вир

ГОЛЕМИОТ СВЕТ НА МАЛИТЕ НЕШТА (кон ликовната изложба „Микропанипулации“ од Владимир Здравески) Лакомо заитани  кон големото, кон широкото, кон пространото, си дозволуваме малото, ситното и тесното...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести