вторник 24 ноември, 2020

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на македонскиот уметник Зоран Арсовски – Бабата во Софија

Изложбата „Тектонски пореметувања“ на македонскиот академски ликовенуметник Зоран Арсовски – Бабата, ќе биде отворена во галеријата на Културно – информативен центар на Македонија во...

Четвртото издание на фестивалот „Статуа фест“ со пораки за заштита од Ковид-19

Скопје винкендов помина во знакот на четвртото издание на „ Статуа фест“. На плоштадот и на потегот кон Порта Македонија, 11 актери, пантомимичари и...

Изложбата “Тектонски пореметувања”oд Зоран Арсовски – Бабата во Ќустендил-Бугарија

После успешното претставување на изложбата "Тектонски пореметувања" која брои вкупно  64 слики на македонскиот академски ликовен уметник Зоран Арсовски – Бабата во бугарската престолнина...

Изложба- Артефактите од Скопското кале и Старата чаршија во Бурса

Во Панорамскиот музеј во Бурса, денеска (7 мај) ќе биде отворена изложбата „Скопски материјални и духовни проблесоци“. Во рамките на изложбата пред турската јавност...

„Скопје, град, архитектура и уметност на солдарноста“, изложба од МСУ во Краков

Од основањето на Музејот на современата уметност Скопје има и донација на полски 134 автори, застапени во  212 дела . Полската колекција на МСУ...

„Европската мода на црногорскиот двор-рефлексии“-вечерва во Музејот на македонска борба

Вечерва (среда) во 18 часот, во Музејот на македонската борба за самостојност, ќе биде отворена изложба на свечена облека, која е дел од фондот...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести