четврток 23 септември, 2021

ДЛУМ со стари и нови проблеми – И покрај се, најавува Изложбени активности

Според најавата на Филип Фидановски, новиот претседател на ликовната асоцијација, на  вчерашната прес-конференција, овој месец ДЛУМ ќе реализира две изложби во изложбениот простор на...

15 април- Скопје се приклучува кон одбележување на светскиот ден на уметноста

Во рамки на проектот „15 април - Светски ден на уметноста“, Центарот за Визуелна комуникација „Ефектива“ со поддршка на општина Центар, им подготвува  на...

Реставрација на дворот на турскиот амам во Тетово

Стариот амам во Тетово, претставува објект од културното наследство и затоа работите на уредување на дворот според автентичниот изглед на овој објект, изграден во...

Промоција и изложба на слики во КИЦ

Културно-Информативен Центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани  на Промоција на книгата „ЗДИВ“ , и изложба на слики од Христо Петрески,...

Александра Ацеска – Секој избран простор е инспирација

Александра Ацеска е млад ликовен уметник, која неодамна во Изложбениот салон на Музеј на Град Скопје, ја имаше првата самостојна изложба. Изложбата насловена симболично...

Изложбa: „ 100 ГОДИНИ ПОТОА”, скулптури и слики од Златко Бојковски

Изложбениот салон – Империјал 1 на  Културно Информативен Центар – Скопје, од среда 3 април ќе биде домаќин на изложбата   „100 ГОДИНИ ПОТОА", скулптури...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }