среда 19 февруари, 2020

Музејот на современата уметност во Скопје домаќин на МОМус од Солун

Современата уметност ги отвори границите меѓу Македонија и Грција Музејот на современата уметност во Скопје, за првпат во историјата е домаќин на Музејот на современа...

Од денеска -Европски денови на културно наследство 2019

Со заедничка иницијатива на Советот на Европа и Европската комисија оваа недела во Македонија ќе се одбележуваат Европските денови на културно наследство 2019. Манифестацијата ќе...

„Ракотворци чувари на традицијата – наше богатство и гордост”-манифестација во Музеј на Македонија

Во чест на 8 септември, Денот на македонската независност,  Музејот на  Македонија во соработка со Здружението „АРТИ КРАФТ“ организираат етно културна манифестација насловена „Ракотворци...

„100 години Требениште“- Изложба која вреди да се посети

Во Археолошкиот музеј во Скопје до крајот на август ,посетителите можат да ја видат ексклузивната меѓународна изложба „100 години Требениште“. Изложбата содржи  околу 400...

Меѓународен ден и Европска ноќ на музеите 2019- Настани во Меморијалниот центар на...

По повод Меѓународниот ден на музеите, Фондот на холокауст на Евреите од Македонија организира неколку интересни настани. Активностите ќе се реализираат во Меморијалниот центар на...

Европски денови на културно наследство 2019 со Конкурс до најмладите

Европските денови на културнотo наследство претставуваат нajшироко прифатен партиципативен културен настан којшто го споделуваат граѓаните на Европа. Низ повеќе од 50.000 настани што се...

Осврт за и околу грижата кон културното наследство

Пишува М-р Татјана Гогоска  Македонија, има огромно културно наследство кое се карактеризира во две категории а тоа е: движно и недвижно. Во движно, спаѓаат пред...

Главната структура на катедралата Нотр Дам e спасена

Главната против пожарна служба во Париз објави дека  огнот на големиот разорен пожар, што ја зафати вчера попладне откако Катедралата била затворена за дневните...

Голем пожар во катедралата Нотр-Дам во Париз

Француската, но и светската јавност попладневно е вознемирана од големиот пожар што ја зафати познатата Катедрала Нотер-Дам во Париз. Пожарникарите  работат на расчистување на областа,...

Постојана изложбена поставка во Меморијалниот центар на Холокаустот

Од минатиот месец во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите во Македонија е сместена постојаната изложбена поставка. Поставката се реализира по повод 76 години...

Следете не

1,377FansLike
134FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести