среда 23 јуни, 2021

30. април- 120-тиот ден од годината, ден пред почетокот на најубавиот пролетен месец мај

30 април е 120-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (121-и во престапна година ). Остануваат 245 денови до крајот на годината. 1900-Хаваи станале составен...

6.октомври 1889 Томас Едисон го прикажал неговиот прв филм а подоцна го изградил и...

На 6. октомври 1889 Томас Едисон го прикажал неговиот прв филм а подоцна го изградил и првото филмско аталје во светот. Томас Алва Едисон  бил...

15 мај – Генијална љубов на големите умови- Пјер и Марија Кири

  15 мај е 135-от ден од годината, според Грегоријанскиот календар. Остануваат 230 денови до крајот на годината . 15 мај е Меѓународен ден на семејството!   Од...

18 октомври 1962 – Големата поплава во Скопје

После неколку дневните поројни дождови, реката Вардар се излеала во градот Скопје. Бидејќи на било регулирано коритото на реката, поплавата го зафатила целиот град,...

18 јануари 1778- Англискиот морепловец Џемс Кук ги открил Хаваите

Џејмс Кук e англиски морепловец, откривач на источниот брег на Австралија, многу острови во Јужниот Тихи Океан  и прв кој ги обиколил бреговите на...

23 јули 1942-Во Софија, стрелани се Никола Ј. Вапцаров, Антон Попов и Атанас Романов,...

Никола Јонков Вапцаров ( 7 декември-1909-23 јули 1942) — макеоднски писател и комунист, со македонско потекло, роден во Банско,Пиринска Македонија, (денес Бугарија). Вапцаров бил најсилен...

23 ноември 1877-Роден е Никола Карев македонски револуционер

Никола Јанакиев Карев ( Крушево 23 ноември 1877 - с. Рајчани-Кочанско 27 април 1905) — македонски социјалист, учесник во македонското револуционерно движење, член и...

30 јануари 1830 е роден Григор Прличев-истакнат македонски писател

Григор Ставрев Прличев е роден во Охрид  и е истакнат македонски писател од времето на   и значаен претставник на македонската книжевност од XIX век....

29 април 1968- Мјузиклот “Коса“ премиерно бил прикажан на Бродвеј

Мјузиклот „Коса“ — претставително дело на хипи-движењето и пацифизмот ,бл премиерно прикажан на Бродвеј во Њујорк, САД. Овој Мјузикл како ништо дотогаш имал влијание...
video

5. октомври 2007- Последен незаборавен концерт на македонската мега музичка ѕвезда Тоше Проески

На Градскиот стадион во Скопје, пред повеќе од 25,000 посетители, македонската музичка суперѕвезда Тоше Проески го одржа својот последен концерт, концертот беше од хуманитарен...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }