понеделник 8 март, 2021

15. април 1912 – Потонал “Титаник“

15 април е 105-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (106-ти во престапна година ). Остануваат 260 денови до крајот на годината. Во историјата запишан...

На денешен ден – Најстари пишани податоци

Во потрага по интересни настани што се случиле на овој ден -12 април Најстарите забележани податоци врзани за денешниот 12 април се: Настанот што се случил...

Први април – Ден на шегата

Први април (о1.04) е 91-от ден од годината по Грегоријанскиот календар а до крај на годината има уште 274 денови. Овој ден е  симбол на...
21 mart

Што се случувало низ светот на 21 март

21 март - 80-тиот ден во годината, сметано по Грегоријанскиот календар. Од овој ден има уште 285 дена до крајот на годината. Астролошки, е ден...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести