понеделник 8 март, 2021

2.ноември 1936-Пуштен е во работа телевизискиот сервис на британската радиодифузна коропорација Би-би-си (ВВС).

Пуштен е во работа телевизискиот сервис на британската радиодифузна коропорација Би-би-си (ВВС). Телевизискиот канал, под името ВВС 1 функционира до денес а означува почеток...

30 октомври 1890- Првите почетоци на училишта на македонски јазик во Охрид

Охридското граѓанство испрати молба до Високата порта во Цариград, во која молеше да се дозволи основање на македонски училишта во градот и околината и...

20 октомври 1994-Гане Тодоровски како Амбасадор на Македонија во Руската федерација ги предаде акредитивите...

Амбасадорот на Република Македонија во Руската Федерација ,Гане Тодоровски на свечена церемонија во Кремљ ,му ги предаде акредитивите на претседателот Елцин. Тогаш Елцин изјави...

10. октомври 1946-Моштите на Гоце Делчев по негов завет донесени во Македонија

Во Скопје , во црквата „Свети Спас“, со сите државни почести и пред повеќе илјади граѓани од цела Македонија, беа положени моштите на истакнатиот...

6.октомври 1889 Томас Едисон го прикажал неговиот прв филм а подоцна го изградил и...

На 6. октомври 1889 Томас Едисон го прикажал неговиот прв филм а подоцна го изградил и првото филмско аталје во светот. Томас Алва Едисон  бил...

1.октомври 1869- Во Австрија се издадени првите разгледници во светот

1 октомври- различни, векови и децении 331.п.н.е -Александар Македонски го победил Дариј III во Битката кај Гавгамела. 1795 -Белгија е освоена од Франција 1880-Томас Едисон ја отворил...

26. септември 1604- Романот „Дон Кихот “ од Мигел де Сервантес конечно добил дозвола...

По многу одложувања, црковните власти во Шпанија дозволиле да се печати делото „ Дон Кихот “на големиот шпански писател Мигел де Сервантес . Дон Кихот (...

Сеќавање на ЧОВЕКОТ кој ја одбележи македонската литература и самобитност-Петре М. Андреевски

Денес е еден од деновите а треба да се 365 во година ,кога се потсетуваме и му го посветуваме на големиот и единствен  Петре...

22. септември 1862- Абрахам Линколн со Декрет им ја подарил слободата на американските робови

Американскиот претседател Абрахам Линколн објавил декрет според кој од 1 јануари 1863 година на сите американски робови им се дава целосна слобода. Тоа било...

15 септември 1890- Родена британската писателка Агата Кристи

Агата Кристи ( Agatha Christie;15септември 1890-12 јануари 1976), позната и како Агата Мери Клариса Милер (Agatha Mary Clarissa Miller) или според псевдонимот Мери Вестмакот (Mary Westmacott) — плодотворна британска...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести