среда 31 мај, 2023

31 август 1949- Роден е глумецот Ричард Гир

Од 1991 до 1995 година, Ричард Гир бил оженет со манекенката Синди Крафорд, а во 2002 година стапил во брак со актерката Кери Ловел, но се развел во 2013 година, поради различниот животен стил. Од бракот со неа,...

12 август 1833 – Основан е градот Чикаго

Чикаго ( Chicago) — голем град во сојузната држава Илиноис  во Среден Запад во САД на реката Мисисипи   и метрополитенска област која го вклучува градот и...

10. јуни 1912 – Роден истакнатиот македонски писател Ванчо Николески

Ванчо Николески,македонскиот писател  е роден во село Црвен вода-Дебарца,Охридско на 10. јуни 1912 година. Основно училиште завршува во родното село, гимназија во Охрид, а...

26 октомври 1689- Пиколомини го запалил Скопје

По наредба на австрискиот генерал Силвио Пиколомини, австриската војска го запалил Скопје, кое горело два дена. Австријците го запалиле градот за да се спасат...

7 август 1895- Отворена првата изложба на Венецијанското биенале

Во Венеција, Италија била отворена првата меѓународна изложба на Модерната уметност, која оттогаш се одржува секоја втора година, веќе далеку познатото Венецијанско Биенале. Венеција ( Venezia,...

5 јули 1946-Во Париз промовиран новиот популарен кости за капење -бикини

Во Светскиот центар на модата ,Париз 1946 година на модна ревија е  презентиран првиот модел на модерниот костим за капење -бикини, чиј креатор е...

14 јули 1789-Започна големата Француска револуција

На 14 јули 1789 година, народот на Париз го освоија злогласниот затвор Бастилја и ги ослободија затворениците, со што почна Француската револуција . Овој...

3 април 1945 – Почна континуирано да работи Македонскиот народен театар

Во Скопје, со изведувањето на претставата „Платон Кречет“ од советскиот драматург Александар Корнејчук, во режија на Димитар Ќостаров, а во превод на Блаже Конески,...

Ретро медиуми- Три интересни случки од снимањето на бајката „Малиот Петар„, од серијалот „Во...

Некои нешта не се забораваат. Убаво е кога се создава и тоа трае! Пишува- Татјана Гогоска  Некои луѓе одамна ги нема, условите, состојбите се драстично изменете...

9. мај Ден на победата над фашизмот-После 75 години Македонија сеуште окупирана од соседните...

На 9. мај 1945 година во Берлин, нацистичка Германија  го ратификувала актот за безусловна капитулација, потпишан во Ремс, Франција, на 7.05. 1945 година. Победата...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }