среда 4 октомври, 2023

29 ноември-Земјо моја Југославијо!

За среќните  генерации што станавме Титови пионери на 29-ти ноември и што имавме можност да живееме во земја на остврарени соништа! За оние генерации што...

Стале Попов (25 мај 1902 – 10 март 1965) — македонски раскажувач и романописец

Стале Попов е роден е на 25 мај 1902 година во малото село Мелница, Мариово, како трето од петте деца на манастирскиот слуга Илија Сталев. Набргу умрела...

Уникатниот проект “КОРЕНИ” на Нико Ѓоргиевски, во Битола!

На 10.12.2022 во Офицерскиот Дом во Битола, ќе биде концертно претставен уникатниот проект на Нико Ѓоргиевски, насловен “КОРЕНИ”. Нико Ѓоргиевски – “Корени е проект што...

19.април – Јованка Орлеанка е прогласена за светица во 1909 година

19 април е 109-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (110-и во престапна година ). Остануваат 256 денови до крајот на годината. Од настаните на...

9 септември-Ден на македонските пливачки победи, на Ла Манш

На 9. септември 1959 година, Нико Нестор (роден како Никола Несторов)  во Струга на 19 јуни 1934 година — основоположник на македонското маратонско пливање и прв...

4 февруари 1872 – Во Кукуш е роден најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат како Гоце Делчев (Кукуш, 4 февруари 1872 - Баница, 4 мај 1903) — македонски национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, апостол и срцето на револуционерна Македонија, идеолог, организатор и...

8 август 1966- Битлси го издаваат својот албум “Револвер“

Битлсите ( The Beatles) беа поп и рок група од Ливерпул,Англија , формирани во 1960. година. Примарно составени во текот на нивната кариера од Џон Ленон...

13 мај 1961 – „Балкански концерт“ прва телевизиска емисија од Студио Скопје

13 мај 1961 година, е значаен ден во Македонските медиуми. На тој ден преку ТВ Белград е емитувана  првата телевизиска емисија од Студио Скопје,...

3 јуни – Ден на Св.Константин и Св. Елена

Денес денот, како и секој трети во шестиот месец од годината е посветен на Царица Елена (Flavia Iulia Helena Augusta) која го пронашла делот...

Први мај – Меѓународен ден на трудот 

Меѓународен ден на трудот — меѓународен празник кој се празнува на 1 мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }