сабота 20 јули, 2024

Куларт кујна – Вегански полнети пиперки

Потребни состојки : Полнети пиперки-12, органик со кафен ориз -2 чаши, печурки, зачини Подготовка: Состојките се ставаат во тава и не се пржат на масло туку...

Петта недела на италијанска кујна во светот од 23-29 ноември 2020

Петтата  Недела на италијанската кујна во светот организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата на Република Италија, со цел промоцијата на италијанската кујна,...

Ананас во вашиот дом

Ананасот (Ananas comosus Merr.) е рај за сите сетила, потекнува од Јужна Америка а во Европа го има благодарение на Кристофер Колумбо. Припаѓа на...

Оригано – арома која ја сакаме

Оригано – арома која ја сакаме Зачин со препознатлив интензивен мирис кој потекнува од Грција уште во стариот век и многу брзо се распространува низ...

Здрава храна услов за здрав живот- Полнети пиперки со зеленчук

Пролетта ,особено летото и есента имате многу повеќе избор и можности за да се храните здраво и да го ослободите организмот од непотребни токсични...

Куларт кујна-Пилешко кинеско со зеленчук

Меко пилешко, кое подготвено се топи во уста, мешан зеленчук и благ ориз, прави вистинско гастрономско уживање на љубителите на кинеска храна.  Потребни состојки за...

Девет корисни совети како се подготвува здрава храна

Ако се одлучивте да се храните здраво -тоа е првата одлична вест. Меѓутоа, може да се соочите со проблем од недостаток на знаење како...

ПОНЕДЕЛНИК НА ГОСТИ: Драгоцени природни капки кои освежуваат и лекуваат!

11.03.2024 Низ центарот на Скопје преку ден најчесто се поминува со брзање, одејќи на работа, на училиште, на деловни или приватни средби, или вршејќи некои...

Традиционален велигденски ручек

  Наш предлог Јагнешко со зеленчук  Потребни состојки: 1,5 кг јагнешки бут, 1,5 кг разен зеленчук по желба , 100 мл млеко, јајца, 100 мл масло, 50 г...

РЕКОА: “Зелникот на баба- Пробиштип”, колевка која обединува народ 

24.03.2024 Она што ќе пропуштам да Ви напишам, нека овие неколку прекрасни споделени фотографии ви покажат, што се збиваше  во Пробиштип на зелникот на баба,...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }