вторник 29 ноември, 2022

Традиционален велигденски ручек

  Наш предлог Јагнешко со зеленчук  Потребни состојки: 1,5 кг јагнешки бут, 1,5 кг разен зеленчук по желба , 100 мл млеко, јајца, 100 мл масло, 50 г...

Куларт кујна- Шпагети со морски плодови

За оваа недела, Куларт Ви предлага нешто од вкусната италијанска кујна „Шпагети со морски плодови„ За да не губите многу време во кујна за време...

Куларт кујна – Посни сарми од лозов лист

За Велики четврток Ви предлагаме Посни сарми од лозов лист  Потребни состојки: -30-тина листови од лоза -1/2 кг ориз -Оригано, сол, кромид, магдонос Едноставно а вкусно се подготвуваат сармите од...

Куларт кујна – Печен зеленчук со риба и чорба од моркови и џумбир

  Потребни состојки за чорбата: Морков -1/5 кг Џумбир-1 парче Цвекло, рен, мгдонос, кромид и зачини по желба   Подготовка: Се рендаат сите состојки, се пропржуваат и се варат. Кога ќе...
kujna

Деликатес на денот: Полнети печурки со лук, спанаќ и пармезан

Ако сакате шампињони, ова јадење ќе го обожавате. А доколку спанаќот и пармезанот се ваша омилена комбинација го имате вашето омилено јадење.  СОСТОЈКИ: 20 шампињони ...

Девет корисни совети како се подготвува здрава храна

Ако се одлучивте да се храните здраво -тоа е првата одлична вест. Меѓутоа, може да се соочите со проблем од недостаток на знаење како...

Овошен коктел за летните жешки приквечерини

Кога жешките јулски денови ќе стивната ,вистински начин како да с еосвежите е да си подготвите овошна салата,коктел од сите сезонски овошја, а нив...

КулАрт кујна: Жешка саксија со оригано

ЖЕШКА САКСИЈА СО ОРИГАНО Оваа традиционална италијанска туршија е идеален додаток за сендвичи, сосови и тестенини,а одлична е и како прелив за пица. Може да...

Здрава храна услов за здрав живот- Полнети пиперки со зеленчук

Пролетта ,особено летото и есента имате многу повеќе избор и можности за да се храните здраво и да го ослободите организмот од непотребни токсични...

Куларт кујна – Вегански полнети пиперки

Потребни состојки : Полнети пиперки-12, органик со кафен ориз -2 чаши, печурки, зачини Подготовка: Состојките се ставаат во тава и не се пржат на масло туку...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }