понеделник 17 јуни, 2024

Традиционален велигденски ручек

  Наш предлог Јагнешко со зеленчук  Потребни состојки: 1,5 кг јагнешки бут, 1,5 кг разен зеленчук по желба , 100 мл млеко, јајца, 100 мл масло, 50 г...

Деновиве се основа Слоу фуд-Прилеп, која стана членка на светското еко-гастрономско движење

Во четвртокот вечерта во градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп, се одржа основачко собрание на кое се основа Слоу фуд-Прилеп, а за лидер едногласно...

Девет корисни совети како се подготвува здрава храна

Ако се одлучивте да се храните здраво -тоа е првата одлична вест. Меѓутоа, може да се соочите со проблем од недостаток на знаење како...

Куларт кујна – Сезонско мени – Полнети црвени пиперки

Искористете ја сезоната пред  рана есен и изобилство на разни зеленчуци и направете ручек овој викенд, кој ќе биде едноставен а гарантирано вкусен. За полнети...

Куларт кујна – Пита со праз

Иако печењето во овие пеколни температури не е пријатно, сепак некоја квечерина може да подготвите лесна пита со праз (јајца и сирење) и да...

Куларт кујна- Брзи триаголници со сирење (спанаќ)

Брзи триаголници со сирење Брзи, едноставнии превкусни триаголници готови за час. На работната површина ја ставаме првата кора и со лажица по малку насекаде...

Куларт кујна -Вкусно благо со ориз и рум

Вкусно благо со ориз и рум (рецепт од Народен кувар 1976) Состојки 250 грама ориз 750 мл вода Топен дел 150 гр шеќер 20гр путер 3-4 големи лажци вода 1 портокал само...

Куларт кујна – Вегански полнети пиперки

Потребни состојки : Полнети пиперки-12, органик со кафен ориз -2 чаши, печурки, зачини Подготовка: Состојките се ставаат во тава и не се пржат на масло туку...

Овошен коктел за летните жешки приквечерини

Кога жешките јулски денови ќе стивната ,вистински начин како да с еосвежите е да си подготвите овошна салата,коктел од сите сезонски овошја, а нив...

Куларт кујна- Палачинки со карамел и мелени бисквити

За подготовка е потребно: 1 шоља брашно 2 јајца 1 шоља кисела вода 1 шоља млеко 1 првстофат сол малку масло За премачкување: Џем по избор или топка сладолед за додаток Карамел прелив: 3-4 лажици...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }