среда 22 јуни, 2022

Одржана работна средба на секција на млади новинари при ЗНМ

На работниот состанокот на кој имаше  дваесетина учесници од повеќе медиуми преку дебата се поставија контурите на стратешкиот план во кој  јасно се прифатени...

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

По повод 76-годишнината од формирањето на Здружението на новинарите на Македонија, денеска беа доделени годишните новинарски награди на ЗНМ. Во своето поздравно обраќање Претседателот на...

После двегодишна пауза, утре почнува со работа Планетариумот во МКЦ

  По двегодишна пауза, Планетариумот во МКЦ од утре ќе почне со работа. Сите заинтересирани повторно ќе имаат можност да учат за планетите, за ѕвездите,...

Јавен конкурс за годишни награди на ЗНМ

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) секоја година доделува две награди за новинари, наградата „Крсте Петков Мисирков“ за животно дело и наградата „Јашар Еребара“ за истражувачко новинарство. Од...

Интервју со Татјана Гогоска – Причини многу, повод еден “Додека има селективна правда, праведните...

Причини за интервју со М-р Татјана Гогоска, новинар, автор и комуниколог има секогаш многу. Од она време пред повеќе од 20-тина години кога прв...

ВИОЛЕТА П. ПЕРИЌ, ТВ НОВИНАРКА : Нашите автори како да им даваат душа на...

  Виолета П. Периќ, е личност со која можете да зборувате на многу интересни теми, базирани на нејзината долга работа, поврзана со уметноста и медиумите. *Јас...

Збогум Марина Туцаковиќ, жената која ги напиша најубавите хитови

Најпознатата српска авторка, текстописец, Марина Туцаковиќ ја загуби битката по сериозна болест на 67 -годишна возраст.  На почетокот на 2018 година, и беше дијагностициран...

Од денес, 8.септември, до 11. септември, четвртото издание на Skopje Light Art District

Од денеска (8. септември) до сабота (11. септември), четвртото издание на Skopje Light Art District. Секоја вечер од 20:00 до 00:00 часот! На вкупно...

ЗНМ- коментарите на премиерот за документарецот на ИРЛ се непримерни

СООПШТЕНИЕ ОД ЗНМ -ЗДРУЖЕНИЕ НА НОВИНАРИ НА МАКЕДОНИЈА Здружението на новинарите на Македонија реагира на изјавите на премиерот Зоран Заев од последното интервју објавено во...

СЕММ- „Конкурс за најдобри новинарски стории за инклузивно известување за различностите во време на...

Советот за етика во медиумите (СЕММ), со поддршка од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, објавува конкурс за најдобри новинарски стории за инклузивно известување за...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }