четврток 2 февруари, 2023

Ретро медиуми – Безвременската приказна за Пипи долгиот чорап

Пишува Татјана Гогоска Во рамки на медиумите оние пишаните (литературата), но и театарот а посебно телевизијата и филмот, еден лик како насмеана сенка поминува секогаш...

Светски моден перформанс на иницијатива на холандската амбасада во Скопје

Синоќа, во фоајето на Националната опера и балет се случи гала моден настан насловен „Осветлено“ (Into the light). Специјална гостинка на вечерта беше светски...

Ангелоски: Македонските компании да добијат шанса за инвестирање

Јануари 2023, Скопје - Македонските компании треба да добијат шанса за инвестирање со тоа што целокупниот државен апарат ќе ги обезбеди потребните инфраструктурни и...

Вечерва се слави 30 години постоење на Канал 103

Вечерва, со почеток од 18 часот во МКЦ ќе започне роденденската прославата по повод 30 години постоење на независното радио „Канал 103“. Настапуваат LELEE и...

Соопштение на ЗНМ – Директорот на АВМУ непрофесионално етикетира медиуми

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), во изминатите неколку недели внимателно ја следеше работата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) во...

„Бушава азбука„- македонската култна серија за деца во дигитално издание достапно за сите

„Бушава азбука“ е македонска култна македонска серија за деца, која донесе новина во телевизискиот пристап во обработка на детските серии. Таа беше предводник на...

„Форми и начини на само-организирање на онлајн медиумите”

  На 10.11.2020 година (вторник) од 12.00 до 14.00 часот ќе биде организирана он лајн Трибина на тема „Форми и начини на само-организирање на онлајн...

После двегодишна пауза, утре почнува со работа Планетариумот во МКЦ

  По двегодишна пауза, Планетариумот во МКЦ од утре ќе почне со работа. Сите заинтересирани повторно ќе имаат можност да учат за планетите, за ѕвездите,...

Вуди Ален по долга пауза се враќа на филмското платно

Најава за враќање на Вуди Ален на филмкото платно со информацијата дека ова лето ќе го снима својот 51. филм. Ова ќе биде прв...

Светот веќе во исчекување- Излезе првиот календар за 2020 година

Австралиските пожарникари секоја година ги покажуваат згодните тела додека позираат со животни за Годишен календар, а средствата ги донираат во хуманитарни цели. На календарот за...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }