сабота 20 јули, 2024

Да ѕирнеме во посетата на Доналд и Меланија Трамп на Кралската палата на Велика...

Секогаш светот на големите „владетели на светот“ предизвикуваат внимание. Така и посетата на Американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија на Кралската палата...

По барање на ЗНМ ќе се спроведе скрининг за коронавирус на новинари

Соопштение од Здружение на новинарите на Македонија  Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари...

Проект на ГЛАМ и Викимедија – Салон за стратегија

Во Скопје, деновиве (на 27.07.2019), се одржа првиот „Салон за стратегија“ во организација на ГЛАМ Македонија. Здружението за умножување на слободни содржини ГЛАМ Македонија,...

Клинт Иствуд го прослави 90-от роденден

Легендарниот американски глумец, режисер, продуцент и филмски композитор, Клинт Иствуд вчера го прослави својот 90-ти роденден. Роден во Сан Франциско на 31 мај 1930 година,...

Роман Полански за својот филм J’accuse“ – “Обвинувам“ ја доби филмската награда „Цезар“, но...

Околу стотина демонстранти, претежно жени, два часа пред почнување на церемонијата се собраа на плоштадот Терн пред салата Плејрл , за да го осудат...

ТАТЈАНА ГОГОСКА- За Евровизија мора да имаш одлична песна, одлични вокали, осмислен настап и...

Повеќемина, штом го прочитаа, сигурно веднаш го познаа Вашето име, Татјана Гогоска, како првата Шефица на македонската делегација на Детска Евровизија. Да се потсетиме, колку...

За време на корона со бардот на македонското новинарство Драги Аргировски-Спомени од минатото -релаксација...

  Како ја доживувате состојбата со коронавирусот? И во ова време на самоизолација  поради пандемијата во фокусот ми се спомените од минатото, а со тоа ми...

Вечерва во рамки на Лето на тетовска култура“-„Ноќ на различностите“

Во рамки на „Лето на тетовската култура“ вечерва се одржува „Ноќ на разноличноста“ со настап на изведувачи на македонски и албански јазик. Изведувачите ќе...

ЗНМ објави „Прирачник за етичко известување од избори“ -Избори 2020 во Македонија

Здружението на новинарите на Македонија во пресрет на претстојните парламентарни избори изготви „Прирачник за етичко известување од избори во  Македонија“ кој ќе помогне на новинарите и...

Онлајн платформата Cinesquare со бесплатна филмска колекција #СедиДома

Дистрибутерската куќа „Катавеј" од Скопје се приклучи во кампањата #СедиДома, овозможувајќи колекција од 200+ бесплатни филмови онлајн преку сопствената домашна онлајн видеотека Cinesquare. Во време...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }