среда 29 март, 2023

Огнено крштевање на Натали Зарин- газела со кристален глас!

Скопје, 28.03.2023 година Натали Зарин е име кое треба да го запаметите. Таа е од Штип. Дипломирала под менторство на маестро Борис Трајанов. Настапила...

Младата вокалистка Натали Зарин во „Станица 26“

По настапите во САД и Франција уникатно музичко патување со младата вокалистка Натали Зарин во „Станица 26“. На 28 март (вторник), со почеток во 21...

RIS FLOWER со фантастична преработка на легендарната “Сите мои слики” од “Ареа”

Со доаѓањето на пролетта доаѓа ново, комплетно освежување на македонската музичка сцена. Во пресрет на мајската промоција на новиот албум, Ris Flower за прв...

Иницијативата на ЗЏМ се оствари, ќе се формира „Оркестар за џез музика“

Скопје, 22 Март 2023 Владата на вчерашната седница донесе одлука за основање национална установа „Оркестар за џез музика во Република Северна Македонија“ – Скопје чија...

“Марија Димитријевиќ квартет” на 9. Март во Аудиокултура

Четврток, 9.Март, "Марија Димитријевиќ квартет" ќе музицира во скопскиот концертен клуб Аудиокултура, новата музичка мека на современите македонски музички уметници. Џез, варијации на џез,...

ВО ЧЕТВРТОК: Авторски концерт на Роџер Ино со оркестарот на Филхармонија

Овој четврток, 23 февруари 2023 година, со почеток во 20 часот ќе се одржи концертот насловен „Седеф" на кој ќе биде изведена авторска музика...

ЕКСКЛУЗИВНО: Иво Погорелиќ за првпат во Скопје

-Од денес на официјалната страница на Маестро Погорелиќ, покрај Рим, Париз, Берлин, Минхен и уште многу други престижни музички центри во кои настапува стои...

Иги Ман сними песна, со која го најавува албумот во чест на својот незаборавен...

Младиот повеќестран уметник Игор Станоевски, алијас Иги Ман сними нова песна за радио промоција, со најава со која го привлече вниманието, а го поврзува...

Најмаестралниот меѓу маестрата замина во вечноста, збогум Милан Завков!

Ненадејно во 61-та година од животот, почина маестро Милан Завков врвниот инструменталист и композитор, првенец на Танец и долгогодишен раководител на оркестарот, но над...

На денешен ден е роден Тоше Проески, блескавата ѕвезда, љубовта на Македонија

На денешен ден е роден неповторливиот Тоше Проески, љубовта на Македонија. Тодор Тоше Проески (Прилеп, 25 јануари 1981 — Нова Градишка, 16 октомври 2007) е...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }