петок 24 јуни, 2022

Блендер – фестивал за децентрализирана култура 2019

Целта на  проектот Блендер-децентрализирана култура, е коренита и суштинска децентрализација на културата во Македонија, преку креирање на интрарегионални партнерства меѓу локалните институции, организации и...

„Фестивал на виолончелизмот“ вечерва  на „Есенски музички свечености 2021“

Концерт „Фестивал на виолончелизмот“ - Вида Вуиќ - виолончело - Србија/Австрија, Атанас Крстев – виолончело –Бугарија, Викторија Василенко – пијано – Бугарија- Во соработка со Асоцијација на наставцници по гудачки инструмети...

Србија избра: Констракта патува за Торино!

Песната "In corpore Sano" годинава ќе ја претставува Србија на Избор на Песна за Евровизија, во мај во италијанскиот град Торино. https://m.youtube.com/watch?time_continue=81&v=wLAYRJv6nQc&feature=emb_title Во спектакуларно музичко шоу...

Утревечер, свечено отворање на Скопско лето 2022

Скопје, 20 јуни 2022 Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори со концерт на „Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ'С...

“Го молам ноќва небото“ од Тоше во нова верзија

Горан Папаз ја сними “Го молам ноќва небото“ во нова верзија, некогашен хит на Тоше Проески. “Како продуцент и гитарист на песната се потпишува Танче...

Бафтиари со концерт во среда

Концертот на Илза Бафтиари – виола и Шкељзен Бафтиари кој беше закажан за 23 ноември и беше одложен поради деновите на жалост,...

Шенол слави 30 музички години, со нов албум!

Еден од оние битолски пејачи кои се присутни веќе три децении на нашата сцена, е и Шенол Мемиш, кој во своите почетоци настапуваше под...

По успешната турнеја на Македонската филхармонија во Израел- Израелците воодушевени од концертите

Со овации и одлични реакции од публиката, но и од стручната јавност беа проследени трите концерти кои Филхармонија од 1 до 6 oктомври ги...

Откажано гостувањето на Белградската филхармонија во Скопје

Гостувањето на Белградска филхармонија во Скопје, кое требаше да се случи на 9 октомври е откажано, поради ненадејната смрт на директорот Иван Тасовац, кој...

И во пандемија Македонската Филхармонија ја заокружи предвидената концертна програма- Кога се сака и...

Македонската филхармонија е можеби една од ретките културни институции во земјава, но и пошироко, која што, со оглед на светската пандемија, ја реализираше концертната...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }