понеделник 4 јули, 2022

Стоечки овации на отворањето на Скопско лето 2022

43-то издание на Скопско лето, почна синоќа  21 јуни, со концерт на Европскиот креативен оркестар при Институтот ФАМЕ'С составен од музичари од неколку европски...

На 21 јуни почнува Скопско лето 2022 

43-то издание на Скопско лето, што ќе се одржи од 21 јуни до 30 јули ќе го одбележат околу триесетина настани – концерти, театарски...

Во среда стартува 21.издание на OFFest

Дваесет и првото издание на традиционалниот OFFest ќе се одржи од 1 до 4 јуни 2022, во Националната опера и балет и МКЦ. Фестивалот...

Андреа со песната “Circles” ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2022

На 4 февруари 2022 директно на програма на МРТВ 1 беше избрана песната која ќе оди на Евровизија 2022 година во мај во Торино,...

Скопски џез фестивал 2022 во подготовка на нови календари

Денеска во Макка бар се одржа џез-матине по повод промоцијата на новите календари за 2022 година, на Скопскиот џез фестивал, во варијанта - голем...

Tијана Периќ ја претставува Македонија на светскиот сајбер фестивал “Јунајтед вижн”

На  новиот светски виртуелен забавен  фестивал ЈУНАЈТЕД ВИЖН, Република С. Македонија ја претставува младата Тијана Периќ со песната "Писмо". Ова е нов фестивал на кој...

Сашо Поповски Трио предизвика одушевеност на Сацз Џез Фестивал- Полска 2021

Кога во средината на Август 2021 го потврдив мојот концерт со промотерот од Сацз Џез Фестивал остана да лебди едно прашање, како при толку...

ОФФЕСТ 2021 НЕ ПРОШЕТА ПО СВЕТОТ-Македонија до Камерун, до Бразил, до Португалија, до Шпанија,...

Скопје, 14 ноември 2021 Синоќа заврши 20- тото издание на фестивалот "Оффест", единствениот кај нас кон нуди голема шареноликост на музички жанрови, разни гости и...

ОТВОРЕН ОФФЕСТ 2021: Фадото предизвикува болка која лечи болка!

Скопје, 10 ноември 2021 Ако зборуваме за музиката која го има клучот до најтајните комори на човековото срце, ќе се согласите дека тоа е фадо...

Многу “работа” не чека со музиката од светот на Оффест 2021

Дваесеттото, јубилејно издание на реномираниот фестивал Оффест, чука на порти, и се е подготвено за почетокот и музичките сеанси со музиката од светот, од...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }