среда 29 март, 2023

Битолската манифестација „Незаборав“ полека станува бренд-Ова издание посветено на „Фолк Фест Валандово“

Во голема сала на Центарот за култура во Битола , во организација на Панде Димитровски неделава се одржа деветтото издание на манифестацијата “Незаборав“. Годинашново...

„Танц фест„ наместо во редовниот пролетен термин, оваа година ќе се одржи на есен

Шенаесеттиот „Танц фест“ е презакажан за есен и ќе се одржува во повеќе фази во септември, октомври и ноември 2020 година. Во меѓувреме, поради...

Во недела започнува Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес!

На Велес му претстои возбудлив период! Првото издание на Фестивалот на џез, ворлд и современа музика ќе се одржи од 4-ти до 10-ти септември...

На 18 и 19 септември- патфестивалот „Крушево низ корија“

Викендот што следува на 18 и 19септември, во Крушево ќе се одрижи по седми патфестивалот на отворено „Крушево низ корија“ кој во своите...

ОФФЕСТ 2021 НЕ ПРОШЕТА ПО СВЕТОТ-Македонија до Камерун, до Бразил, до Португалија, до Шпанија,...

Скопје, 14 ноември 2021 Синоќа заврши 20- тото издание на фестивалот "Оффест", единствениот кај нас кон нуди голема шареноликост на музички жанрови, разни гости и...

“Астибо фест ” од 13 до 16 октомври

Петтиот Интернационален Фестивал на камерни хорови "АСТИБО-ФЕСТ" ќе се одржи во соработка со Градски хор-Штип, од 13 до 16. октомври, 2022 год, во Дом...

Андреа со песната “Circles” ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2022

На 4 февруари 2022 директно на програма на МРТВ 1 беше избрана песната која ќе оди на Евровизија 2022 година во мај во Торино,...

35. издание на „Макфест“ вечерва и утревечер на Градскиот плоштад во Штип

35. издание на Фестивалот за забавна музика „Макфест", годинава ќе се се одржи на 18 и 19 септември под отворено небо. Првата вечер е ревијална...

Распродаден концертот на Лина и Раул Рефри, за отворањето на ОФФест 2021

  Отворањето на дваесеттото издание на OFFest (9-13 ноември), односно првиот фестивалски ден, вечерва, 9 ноември 20021 ќе биде целосно во знакот на фадото. Конечно,...

Почнуваат Есенски музички свечености 2022

*** 4 ноември петок -Фоаје на НОБ 20.30 часот Концерт на Камерен оркестар „БА-РОК“ Климент Тодоровски, Јане Бекевски – виолини, Марија Георгиева – виола, Кирил Јосифов –...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }