понеделник 4 јули, 2022

Фановите со забава ја испраќаат Андреа на Евровизија

Во организација на евровизискиот фан клуб ОГАЕ Македонија, утревечер со почеток во 21:00 традиционално ќе се одржи Евровизиска забава за испраќање на македонската делегација...

Во мај, третото издание на Скопски Градски Фестивал

Третото издание на Скопски Градски Фестивал (СГФ) е конципирано по урнек на градските музички фестивали во Европа и светот, во двата фестивалски денови публиката...

Во МКЦ ќе се одржи Record Store Day

Утре, 23 април, во периодот од 12:00 до 17:00 часот, ќе организираат дневно дружење на платото пред МКЦ, по повод International Record Store Day...

Во продажба билетите за 21. ОФФ фест

Влезниците за 21. издание на традиционалниот ОФФ-Фест, што ќе се одржи од 1 до 4 јуни во Националната опера и балет и МКЦ, се...

Се продаваат билети за “Здраво млади”

Скопје, 6 април 2022 Од денес во продажба се билетите за 12-то издание на фестивалот на нова музика ЗДРАВО МЛАДИ, средба закажана  за 03.септември.2022 година...

“Гоце фест 2022″на 18 март во дом на АРМ

Фестивалот на новосоздадени македонски патриотски и родољубиви песни, кој со својот концепт го слави својот патрон, великанот Гоце Делчев, годинава ќе се одржи на...

Андреа со песната “Circles” ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2022

На 4 февруари 2022 директно на програма на МРТВ 1 беше избрана песната која ќе оди на Евровизија 2022 година во мај во Торино,...

Скопски џез фестивал 2022 во подготовка на нови календари

Денеска во Макка бар се одржа џез-матине по повод промоцијата на новите календари за 2022 година, на Скопскиот џез фестивал, во варијанта - голем...

Tијана Периќ ја претставува Македонија на светскиот сајбер фестивал “Јунајтед вижн”

На  новиот светски виртуелен забавен  фестивал ЈУНАЈТЕД ВИЖН, Република С. Македонија ја претставува младата Тијана Периќ со песната "Писмо". Ова е нов фестивал на кој...

Ерменија ќе биде домаќин на 20. Детска Евровизија во 2022 година

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и ерменскиот радиодифузер AMPTV објавуваат дека 20. детски избор за песна на Евровизија ќе се одржи во Ерменија следната...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }