среда 8 февруари, 2023

Валандово запеа за Јанко Узунов!

Кога нешто се организира со срце и со добра мисла, се чини дека дури не треба ни сценарио-самата добра мисла е водилка низ едно...

Вечерва во Битола започнува 12-тото издание на „Музика на светот„

Од 18 до 20 септември,Битола по 12-ти пат ќе биде центар на „Музиката на светото“ – Поради пандемијата денес светот ни е домашниот амбиент, а...

ВИДЕО: Сашо Поповски трио на Сацз фестивал во Полска

Сашо Поповски Трио, во состав: Сашо Поповски (гитара), Иван Бејков (контрабас) и Бартош Старомиејски (тапани, како брза замена за Виктор Филиповски) во септември гостуваа...

Серија концерти вечерва во МКЦ

Скопје 18.12.2021 Со почеток од 20 часот, настапуваат нашите Марија Каева (промоција на новиот албум „Фортуна“), Тодор Караколев, диџеј сет Мирко Попов, Диџеј Магија во...

Традиционален хуманитарен концерт на Музичкото училиште “Узун”

Годинешниот  концерт во чест на големиот музички маестро и музички педагог, Јанко Узунов, кој ќе се одржи, на денот на неговиот роденден 15-ти февруари....

Сите лица на басот- Концерт на контрабасистот Рено Гарсија Фонс во Филхармонија

Врвниот француски контрабасист Рено Гарсија Фонс, вечерва во 20 часот ќе настапи како солист со оркестарот на Македонската Филхармонија. Пред македонската публика овој исклучителен...

Македонската филхармонија ќе одржи концерт по повод 1000 години од Бигорскиот манастир

Филхармонија деновиве организира посебен културен настан, свечен концерт по повод големиот јубилеј на Бигорскиот Манастир – 1000 години од неговото основање. Со оркестарот ќе диригира...

 Се одлага концертот посветен на Фреди Меркјури

Поради ужасната трагедија која се случи утрово во Република Бугарија и во која животот трагично го загубија наши сонародници, ве известуваме дека концертот "Freddie...

Родените ѕвезди долго светат – Дуото Миленковиќ-Милошевиќ наградени со огромен аплауз

Долги и стоечки овации, бисови, задоволна публика и уметници кои пленија со своето музицирање и со својата скромност и внимание кон публиката. Ваква беше...

Стоечки овации на отворањето на Скопско лето 2022

43-то издание на Скопско лето, почна синоќа  21 јуни, со концерт на Европскиот креативен оркестар при Институтот ФАМЕ'С составен од музичари од неколку европски...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }