вторник 28 ноември, 2023

Во Куманово се пееја врањански песни

Во Занаетчиски дом Куманово синоќа, 27 Ноември 2023 година се одржа "Врањска вечер", во организација на Етно ризница од Куманово. Беа изведени речиси сите најубави...

Се запеа во чест на Есма

По повод 80 години од раѓањето на Есма Реџепова- Теодосиевска, Кралица на ромската песна на 22 ноември 2023 година во Кино Фросина во МКЦ...

“Вложуваме во едукацијата на младите за фолклорот…”

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вицепремиерот Бојан Маричиќ и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска беа во работна посета на Општина...

Чествување на Есма со песна во МКЦ

Со огромна чест и задоволство Хуманитарното здружение „Кралицата Есма и Стево Теодосиевски„ и СП БТР ја поканува публиката на еден навистина уникатен сценско музичкиот...

Гевгелија: Концерт на Танец и премиера на филмот “Огледало”

Утре (21.11 2023 година), со почеток од 19.00 часот, во големата сала на Народен театар- Гевгелија, целовечерен концерт ќе приреди Националниот ансамбл...

Концерт во чест на Есма!

Во среда, на 22.11. 2023 година ќе се одржи музички настан во спомен на легендата Есма Реџепова Теодосиевска, насловен "Во спомен на Есма Реџепова...

Почна серијата концерти од музичкиот проект „Македонијо во срце те носиме“

Со Бојана Скендеровски - Ние пејачите  со песна го браниме своето! Серијата концерти на музичкиот проект „Македонијо, во срце те носиме“ почна во Штип на...

Врвни музички имиња на четвртиот Скопски Градски Фестивал

Скопје го добива четвртото издание на Скопскиот Градски Фестивал кој ќе се  одржи од 11 до 13 мај на повеќе локации. Исто како и...

Избрани композициите за битолскиот фестивал „Ех, таа серенада 2023″

КИЦ- Битола ги објави резултатите од годинешниот конкурс за избор на композиции (музика и текст) за фестивалот „Ех, таа серенада“ 2023, во Битола. Комисијата составена...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }