среда 8 февруари, 2023

Почнуваат Есенски музички свечености 2022

*** 4 ноември петок -Фоаје на НОБ 20.30 часот Концерт на Камерен оркестар „БА-РОК“ Климент Тодоровски, Јане Бекевски – виолини, Марија Георгиева – виола, Кирил Јосифов –...

Три децении фестивал “Оро без граници”

На 16 и на 17 септември 2021 година во Куршумли ан ќе се одржи јубилејното триесетто издание на фестивалот „Оро без граници“ на кој...

Во Вевчани се одржува фестивалот “Пображење”

12-тото издание на Фестивалот за народна култура ,,Пображење" се отвори синоќа во Вевчани. Организатор е културно уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани, а според...

Најмаестралниот меѓу маестрата замина во вечноста, збогум Милан Завков!

Ненадејно во 61-та година од животот, почина маестро Милан Завков врвниот инструменталист и композитор, првенец на Танец и долгогодишен раководител на оркестарот, но над...

ГОРДАНА АДАМОВ, АЛИЈАС ЛЕПА ЛАНА: Ме нарекуваа Македонка, поради Коста Рацин!

Гордана Адамов. Една од најпопуларните пејачки во поранешна Југославија со бројни хитови и албуми, издадени за ПГП РТБ и Југотон.  Хит- песни, кои ја...

Битолската манифестација „Незаборав“ полека станува бренд-Ова издание посветено на „Фолк Фест Валандово“

Во голема сала на Центарот за култура во Битола , во организација на Панде Димитровски неделава се одржа деветтото издание на манифестацијата “Незаборав“. Годинашново...

Денес, Фолклорна смотра во Охрид

Денес, недела, 7-ми Ноември 2021 година во Охрид ќе се одржи регионална фолклорна смотра за Западна Македонија на која ќе учествуваат 13 културно уметнички...

Руска фолк група ја пее македонската песна „ОЈ, ЈАНО, ЈАНО“- Изведба за воодушевување!

Tamburitzans е познат руски фолк ансамбл кој на 7-ми април ја почнува турнејата во Америка и ќе има концерти во повеќе градови во САД…... Но,...

Македонскиот бренд  за народни игри и песни „Танец” вечерва со концерт по повод 70 години...

Македонскиот бренд  за народни игри и песни  „Танец” денеска ќе одбележи 70 години од формирањето. По тој повод, ансамблот вечер ќе одржи концерт во...

СКОПСКО ЛЕТО:”Танец” со концерт во Сули Ан

Во рамки на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 ќе се одржи вокално инструментален концерт на НУ Ансамбл за народни игри и песни...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }