среда 22 јуни, 2022

ГОРДАНА АДАМОВ, АЛИЈАС ЛЕПА ЛАНА: Ме нарекуваа Македонка, поради Коста Рацин!

Гордана Адамов. Една од најпопуларните пејачки во поранешна Југославија со бројни хитови и албуми, издадени за ПГП РТБ и Југотон.  Хит- песни, кои ја...

ЖАКЛИНА УЗУНОВА, ЕСТРАДНА УМЕТНИЦА: Јанко ме научи на сѐ!

(фото Дичо) За Жаклина Узунова се врзува фактот дека е дефинитивно омилена личност на естрадата со одлично однесување кон луѓето. Нејзиниот вокал и изглед ја...

Александар Темелков, со весел дух до повеќе публика!

"За народна музика се одлучив пред се затоа што ми лежи и затоа што ја чувствувам народната музика" , за себе вели младото весело...

Денес, Фолклорна смотра во Охрид

Денес, недела, 7-ми Ноември 2021 година во Охрид ќе се одржи регионална фолклорна смотра за Западна Македонија на која ќе учествуваат 13 културно уметнички...

Влатко и “Танец” ги отвораат “Есенските музички свечености”

Отворањето на 22. издание на манифестацијата „Есенски музички свечености“ 2021 ќе биде на  05.11.2021(петок) со концертот на  Националниот ансамбл „Танец“ и Влатко Стефановски, со почеток во 20 часот во Салонот на...

ЛИЉАНА ПРНАРКОВА: Песната е мојот живот!

Песната "Валандовски смокви", што ја испеа на годинешниот "Тумба фест", фолк дамата Лиљана Прнаркова од Валандово ја вивна во полето на најславните фолк изведувачки...

ДРАГАН ЈАКИМ: “Тумбафест” е единствен фестивал во светот од таков тип

Куманово, 11 октомври, 2021 Драган Јаким, директорот на кумановскиот фестивал на новосоздадени народни шегобијни песни, најавува дека фестивалот, по три возобновениот изданија, веќе застанува...

“Љубојна” со прво винил издание на филмска музика во Македонија

Македонската музичка сцена од неодамна е збогатена со ново винил издание. "Стела" е новото интересно уникатно македонско винил издание, кое влегува во категоријата must...

Три децении фестивал “Оро без граници”

На 16 и на 17 септември 2021 година во Куршумли ан ќе се одржи јубилејното триесетто издание на фестивалот „Оро без граници“ на кој...

Вечерва во Античкиот театар, концерт на „Танец“ и „Ладо“, кој ќе донесе најубави фолклорни...

„Танец и Ладо под звездите“ е вечерашниот пособен настан што се одржува во офф-програмата на „Охридско лето“, со целовечерен концерт на националните фолклорни ансамбли...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }