среда 8 февруари, 2023

“Палјачи”, утревечер во Опера и балет

ПАЛЈАЧИ – Руџеро Леонкавало 27.1.2023 – 20 часот Драматичната опера „ПАЛЈАЧИ“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало, ќе се изведе на сцената на Националната опера и...

На денешен ден е роден Тоше Проески, блескавата ѕвезда, љубовта на Македонија

На денешен ден е роден неповторливиот Тоше Проески, љубовта на Македонија. Тодор Тоше Проески (Прилеп, 25 јануари 1981 — Нова Градишка, 16 октомври 2007) е...

Денес Влатко Стефановски полни 66 години

Влатко Стефановски е роден на денешен ден во Прилеп, на 24 јануари 1957 година, музичар кој изведува македонски рок, поп ,...

Пајак и Антониа со заедничка песна

Пред само три месеци на макфестовската сцена беше промовиран сега веќе регионалниот хит “Bella” во изведба на младите Пајак и Лара, за кој ден...

Втор концерт на Guitar school band

Учениците од школата за гитара уште еднаш заеднички ќе се претстават со изведби на познати странски и домашни нумери на вториот концерт кој ќе...

Три нови настани во МКЦ Битола оваа седмица

Продолжуваме со нова енергија во продуцирање и промовирањето на културни , културно - образовни и други јавни настани, велат од МКЦ Битола и за...

НА 26 ЈАНУАРИ: Во Филхармонија, концерт „Лезет” со виолинистот Александар Иванов

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Лезет" на кој како солист ќе настапи младиот...

Perpetuum Jazzile со “Јовано Јованке”, ги поздравија фановите во Македонија

Почнуваат подготовките за настапот на светската музичка атракција Perpetuum Jazzile во Скопје, кој како што предходно Ве информиравме ќе се оддржи на 10.02.2023г. во...

Конкурс за оперски пејачи Балканикопера 2023 – Оперски Театар Сполето

Оперскиот театар на Сполето „А. Бели“, во соработка со Универзитетот за уметност во Тирана, го претставува BALKANIKOPERA 2023, конкурс за албански и балкански оперски...

Концертот на Луис Бонила и Биг бендот, сѐ уште тема за раскажување…

(На фотографијата Луис Бонила и претседателот на ЗЏМ Гоце Стевковски) Волшебната енергија од новогодишниот концерт на ЗЏМ Биг бенд и Луис Бонила, пренесена низ апаратот...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }