петок 24 јуни, 2022

На Оффест 2022, Марија нѐ потсети на Есма Реџепова !

Скопје, 5 јуни 2022 Четири музички денови го исполнија Скопје, преку фестивалот Оффест, кој годинава се одржуваше од први до четврти јуни во Националната опера...

Шенол слави 30 музички години, со нов албум!

Еден од оние битолски пејачи кои се присутни веќе три децении на нашата сцена, е и Шенол Мемиш, кој во своите почетоци настапуваше под...

Дебата за џез состојбите-повиканите не дојдоа! 

Квалитетните и докажани, надалеку познати и признати музичари, автори, изведувачи, уметници, фестивали, во последниве години се соочуваат со големи проблеми. Иако имаат многу публика...

Битолски, а светски!

Ги препознавате?! Првенците на современата македонска музичка сцена - џезерот Сашо Поповски и нашиот американец Крсто Роџевски, и двајцата од Битола. Случајна, а мошне срдечна...

Вечерва завршува Оффест 2022,со прекрасна програма

Четвртата, завршна, вечер на OFFest 2022 (1-4 јуни) е пред нас. Величенствената моќ и уникатната шареноликост во изразот на италијанската пејачка MARIA MAZZOTTA ќе...

Албанија демократски избира евровизиски претставник

Албанија секоја година го избира својот евровизиски претставник со спектакуларен поп фестивал, на демократски начин и без скандали кои би ја потресиле јавноста. Албанскиот...

Вечерва Оффест со тропски шмек

Скопје, 3 Јуни 2022 Третата вечер на OFFest (1-4 јуни), ќе ја одбележат три настани: проекција на документарниот филм "THE RUMBA KINGS" (20:00), потоа концертен настап...

Македонски уметници на фестивалот “Солеј” во Софија

Културно-информативниот центар на Република С. Македонија во Софија дека во рамките на Единаесеттиот меѓународен франкофонски фестивал „Солеј“ ќе учествува со два настана. На 5 јуни...

Концерт „Musica Viva” на Трети јуни

На Трети јуни, петок, во Фоајето на НУ Национална Опера и Балет со почеток во 20 часот ќе се одржи концерт „Musica Viva" на...

ОФФЕСТ 2022: “Перија” ја оправдаа честа, Добрила растопи, вечерва Балаке Сисоко и Лукас Сантана!

Скопје, 2 јуни 2022 По синоќешното волшебно отворање на 21. издание на OFFest (1-4 јуни), со извонредните настапи на домашните Perija и Dobrila & Dorian...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }