петок 3 февруари, 2023

На 18 и 19 септември- патфестивалот „Крушево низ корија“

Викендот што следува на 18 и 19септември, во Крушево ќе се одрижи по седми патфестивалот на отворено „Крушево низ корија“ кој во своите...

Три децении фестивал “Оро без граници”

На 16 и на 17 септември 2021 година во Куршумли ан ќе се одржи јубилејното триесетто издание на фестивалот „Оро без граници“ на кој...

“АнтиарТ” со нова песна и спот

Деновиве, на YouTube (ЈуТјуб) каналот на бендот АнтиарТ беше објавена втората песна, која ќе се најде на нивниот втор албум. Песната насловена "Вера" доби...

Блуз и Соул Фестивал 2021 ќе се одржи на 18 септември во Куршумли ан

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје го најавува традиционалниот Blues & Soul Festival 2021. На 18.09.2021 (сабота), 20.30 часот, во Куршумли ан. Ќе...

“Секоја калдрма со своја приказна“ – литературно-музички хепенинг во рамки на Звуци на чаршијата

Во четврток (16.09)  на Плоштадот на Скендер Бег со почеток во 16 часот ќе се одржи литературно-музичкиот хепенинг „Секоја калдрма со своја приказна “. Настанот...

Во Старата скопска чаршија на 15, 16 и 17 септември ќе се одржи „Звуците...

      Во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 15, 16 и 17 септември, во организација на Културно-информативниот центар – Скопје, ќе се одржи...

Концерт на “Сеин” во МКЦ

    Во МКЦ вечерва од 21 часот концерт ќе одржи „Seine“. „Seine“ е десетгодишен кантавторски проект на Иван Шчапец. По распаѓањето на неговиот матичен бенд, му...

Вечерва во Античкиот театар, концерт на „Танец“ и „Ладо“, кој ќе донесе најубави фолклорни...

„Танец и Ладо под звездите“ е вечерашниот пособен настан што се одржува во офф-програмата на „Охридско лето“, со целовечерен концерт на националните фолклорни ансамбли...

„Апокриф“ на Добрила и Дориан дуо како издание на СЈФ рекордс

"Апокриф" е насловот на првото издание на дуото Добрила и Дориан кое беше промовирано денеска под етикетата на Скопје џез фестивал (СЈФ). Првиот човек на...

Во Прилеп и Долнени почнува Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски”

Фестивалот ќе биде отворен вечер од 20 часот на камената бина на плоштадот „Александрија", а втората фестивалска вечер е утре од 19 часот на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }