сабота 20 јули, 2024

После овациите во Лондон и Њујорк македонскиот пијанист Симон Трпчевски вечерва ќе настапи во...

По Лондон и Њујорк, македонскиот а светски  пијанист Симон Трпчески заедно со  легендарниот виолинист Максим Венгеров, вечер ќе настапат на сцената на Филхармонијата во...

Владимир Четкар со турнеја концерти низ САД на крајот на овој месец

Реномираниот џез мучичар, гитаристот Владимир Четкар и оваа година ќе ја почне со турнеја концерти низ САД на крајот на овој месец. Според програмата, Четкар...

Свечено затворање на фестивалот ЗЛАТНА ЛИРА 2021 со концерт и доделување на награди

Годинашното издание на фестивалот на музичките уметници „Златна лира“ свечено беше затворено во сабота, 30 октомври со концертот на виолинистот Владимир Костов и пијанистката...

Ана Дурловски со македонската порака по повод Меѓународниот ден на операта, 25 октомври 2021

Вирално промотивно одбележување на Меѓународниот ден на операта – 25.10.2021 во Северна Македонија со сопрано Ана Дурловски, авторка на македонската порака по повод денот...

Концерт на Филхармонија со делото на американскиот композитор Стив Рајх – „Музика за 18...

Овој четврток (14.10.21 ), во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го изведе антологиското дело на американскиот композитор Стив Рајх – „Музика за 18...

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Утревечер, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот...

Со концертот „Данте 700“ в четврток се отвора новата концертна сезона на Филхармонија

Со концертот насловен „Данте 700“ в четврток, 7 октомври, во 20 часот се отвора новата концертна сезона на Филхармонија, насловена „Филхармонија во движење“. -Со ново...

Откажано гостувањето на Белградската филхармонија во Скопје

Гостувањето на Белградска филхармонија во Скопје, кое требаше да се случи на 9 октомври е откажано, поради ненадејната смрт на директорот Иван Тасовац, кој...

Утре, по 17.пат “Бела ноќ” во Скопје

24.септември.2021,Скопје Оваа сабота се организира „Бела ноќ“ по 17-ти пат, а граѓаните ќе имаат можност да уживаат во културно-забавната програма на 13 локации низ Скопје. Скопје...

Утревечер во дворот на Министерството за култура-“Филхармонија на отворено“

Настаните “Филхармонија на отворено“ продолжуваат. Утревечер (среда)  со почеток во 20 часот, во дворот на Министерството за култура ќе се одржи камерен концерт на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }