сабота 20 јули, 2024

„Далга“ – концерт на Филхармонија во Скопје и во Белград

„Далга“ – концерт на Филхармонија во Скопје и во Белград Оваа среда (12 октомври) со почеток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го...

Охридско лето-Концерти и балетска претстава изминативе два дена, следува викенд со интересни програми

Ренимираниот фестивал Охридско лето секоја вечер нуди најразлични содржини и за љубителите на музиката, театарот, балетот и операта. Пред два вечери (17 јули) најавуваниот...

Концерт насловен „Буица”, со солистот Даниел Лазаревски, диригент е Конрад ван Алфен од Холандија

Овој четврток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Буица" на кој како солист ќе настапи македонскиот виолинист Даниел Лазаревски. Диригент...

Малеровата Петта симфонија со оркестарот на Филхармонија

Овој четврток, 13.04. 2023 година, со почеток во 20 часот оркестарот на Македонската филхармонија ќе ја изведе маестралната Симфонија бр.5 од австрискиот композитор Густав Малер. Концертот е...

Деновите на македонската музика вечерва со концерт на Лаума Скриде од Летонија

Вечерва во Музејот на македонската борба,во рамки на 42.издание на Денови на македонска музика , концерт ќе одржи  Лаума Скриде, пијанистка од Летонија. Таа ќе...

Концерт на хорот „Кочо Рацин” утревечер на Скопско лето 2024

На 20 јули 2024 година, утревечер, програмата на реномираниот Скопско лето е резервирана за концерт на најстариот скопски хор, познатиот хор "Кочо Рацин". Со него...

Камерниот ансамбл „Консонанс” во среда во Филхармонија

Во среда, 26 април 2023 година во 20 часот ќе настапи во Камерната сала на Филхармонија. На програмата се дела од Хајдн, Феранте, Барток,...

Во светот на младите-Средба со Никола Лекиќ студент по диригирање во Белград

Средбата со младиот талентиран Никола Лекиќ, студент по диригирање на Белградската Музичка Академија, ја имав во неговото родно Скопје, а поводот беше неговото присуство...

“Трио пријатели” вечерва во Струмица 

9 јуни 2022 Вечерва е финалниот концерт на Струмица Класик Интернатионал Фестивал, на" Трио Пријатели" со настап на Георгиус Филаделфеев-тенор и пијано- Грција, Марија Јакимовска-флејта...

43. денови на македонска музика -ВЕЗИЛКА со Благој Нацоски и оркестарот „Профундис“

Сојузот на композитори на Македонија ве поканува на двојно задоволство во третата сезона на 43. Денови на македонска музика – два настани со црн...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }