сабота 20 јули, 2024

МСУ слави 60 години постоење со дело на Барукело, промоција на „Големото Стакло“ и...

На 11 февруари Музејот на современата уметност- Скопје бележи 60 години од основањето. Во пресрет на овој значаен јубилеј, оваа сабота на 10 февруари,...

Градот Охрид и Фестивалот „Охридско лето“ беа и остануваат епицентар на македонската култура

Охрид, 13 јули 2024 Со одличниот настап на оркестарот на Филхармонијата и светската музичка ѕвезда, виолинистот и дигирент Џулијан Рахлин од Литванија, вчеравечер на сцената...

Концерт насловен „Буица”, со солистот Даниел Лазаревски, диригент е Конрад ван Алфен од Холандија

Овој четврток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Буица" на кој како солист ќе настапи македонскиот виолинист Даниел Лазаревски. Диригент...

„Банда” во Филхармонија

Овој четврток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Банда", на кој ќе бидат изведени дела од Гинастера, Лобос, Пјацола...

Концерт на хорот „Кочо Рацин” утревечер на Скопско лето 2024

На 20 јули 2024 година, утревечер, програмата на реномираниот Скопско лето е резервирана за концерт на најстариот скопски хор, познатиот хор "Кочо Рацин". Со него...

 „Хрватски гитарски квартет“ утревечер во Македонската филхармонија

Познати дела од класичната музика, до композиции од хрватски автори ќе изведе Хрватскиот гитарски квартет.   Утревечер, 28 мај 2024 година, во 20.30 часот, на големата...

Долги и стоечки овации за маестро Герхарт Рајхенбах

  Скопје, 17.07.2024 Еден од водечките германски класични гитаристи, Герхард Рајхенбах настапувајќи на програмата на 64. „Охридско лето“ уште еднаш ги потврди високите стандарди на неговото...

Австриска вечер со виенскиот квартет „Арпеџо“

Фестивалот „Охридско лето“ со поддршка на Австриската амбасада во земјава вечерва, 18.07.2024 година, ја организира  традиционалната Австриска вечер на која ќе настапи музичкиот состав...

Британска вечер на „Охридско лето“ со пијанистот Бери Даглас

 Охрид, 19.07.2024   Британската вечер што фестивалот „Охридско лето“ ја одржува со поддршка на Амбасадата на Велика Британија во Македонија вечерва ќе донесе концерт на пијанистот...

Германскиот гитарист Рајхенбах со концерт на „Охридско лето“

Охрид 16 јули 2024 По маестралниот настап на светскиот виолинист Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија со кој свечено беше отворено 64. издание на фестивалот „Охридско...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }