сабота 20 јули, 2024

“Калеидоскоп” во петок во Филхармонија

„Калеидоскоп" е насловен концертот, кој на 10 декември (петок) во 20 часот ќе се одржи во Филхармонија. Диригент е Најден Тодоров од Бугарија, а...

Британска вечер на „Охридско лето“ со пијанистот Бери Даглас

 Охрид, 19.07.2024   Британската вечер што фестивалот „Охридско лето“ ја одржува со поддршка на Амбасадата на Велика Британија во Македонија вечерва ќе донесе концерт на пијанистот...

На 15 декември: „Музичка сликовница“ од Тома Прошев и предавање на проф. д-р Искра Шукарова

Во рамките на одбележувањето на 55 години од своето основање Факултетот за музичка уметност продолжува со циклусот „Научни среди“ со предавањето на проф. д-р...

“Почеток” во четврток во Филхармонија

Овој четврток (18.01.2024), со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи првиот концерт во вториот дел од концертната сезона „80...

Рафинирано хорско музицирање со ангелските гласови од „Света Злата Мегленска”

Во типичниот сакрален амбиент на црквата „Света Софија" во Охрид, Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска" вчеравечер 12.04.2023 година,  приреди  прекрасно спиритуално чествување во...

„Graz meets Skopje “- Вечерва во Македонска Филхармонија

Австрискиот Ансамбл Zeitfluss, вечерва како гости на „Денови на Македонска музика“, феsтивал со долгoгодишна традиција во Македонска филхармонија. Денови на македонска музика, секогаш ги...

Годишен концерт на ФМУ

Се ближи најважниот настан за ФМУ - роденденот на ФМУ, кој ќе се одржи на 6 декември во Македонска Филхармонија, од 20 часот....

Утревечер во дворот на Министерството за култура-“Филхармонија на отворено“

Настаните “Филхармонија на отворено“ продолжуваат. Утревечер (среда)  со почеток во 20 часот, во дворот на Министерството за култура ќе се одржи камерен концерт на...

Солистички концерт на тенорот Влатко Груевски во чест на Тоше Проески

Тенорот Влатко Груевски синоќа го одржа солистичкиот концерт во чест на Тоше Проески, во пијано придружба на диригентот и пијанист Андреј Наунов пред преполната...

“Палјачи”, утревечер во Опера и балет

ПАЛЈАЧИ – Руџеро Леонкавало 27.1.2023 – 20 часот Драматичната опера „ПАЛЈАЧИ“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало, ќе се изведе на сцената на Националната опера и...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }