понеделник 6 февруари, 2023

Календарот на СЏФ за 2023 година, во рацете на џез љубителите

Верните џез обожаватели, кои ги посетуваат концертите на најреномираниот наш музички фестивал, од вчера во своите раце го имаат најновиот календар, за 2023 година....

Василичарскиот концерт магично ја почнува годинава!

За популарниот Василичарски концерт владее мислење дека е еден од најгламурозните настани на нашата културна сцена, а секоја година тоа и одново се докажува...

Промоција на календарот на СЏФ за 2023 година

Скопскиот џез фестивал, денес 14 јануари организира џез-матине со промоција на новите календари за 2023 година и концерт на Јордан Костов & Френдс. Јордан...

НА 16 ЈАНУАРИ: Прв соло- концерт на Shortparis во Скопје

За старт на јубилејниот Таксират#25 SHORTPARIS - ексцентричниот бенд од Санкт Петербург нè води низ возбудлив саундтрак на животот. На 16 јануари 2023 година во...

45 години од првиот албум на “Леб и сол”

Овој месец се заокружуваат 45 години од првиот објавен албум на македонската бренд група "Леб и сол". "Леб и сол" е и името на...

За прв пат кај нас фестивал на најдобрите настани

За прв пат во Македонија ќе се организира Фестивал на најдобрите настани за годината што изминала. БЕАМ Фестивалот (Best of event awards Macedonia) е...

ГЕВГЕЛИЈА: Денеска претстава “Претпремиера”, за Нова година дочек на плоштад

Денеска (28 декември, 2022 година), во Народниот театар- Гевгелија, со почеток во 19 часот, најмалата возрасна група од Детското драмско студио при ЈОУ Дом...

СПЕКТАКУЛАРНО: Вечерва Луис Бонила ќе има концерт во Скопје!

Вечерва, среда (28 декември) во Филхармонијата новогодишен концерт ќе одржат американскиот џез- тромбонист по потекло од Костарика, Луис Бонила и Биг бендот на Здружението...

Два предбожиќни концерти на Каролина, Дуке и Исмаил!

"ПЕСНИ ЗА ЉУБОВ И КОПНЕЖ” 3.и 4. ЈАНУАРИ, МОБ 20 часот За финале на скопскиот маратон, овој пат на уште поинтимна локација - Македонската опера и балет! -Да...

ТОПЛА МУЗИЧКА ПРОМОЦИЈА НА СИЛВИ И ВЛАТКО: Момата вљубена во Осман бег живеела над...

Скопје, 23 декември 2022 Фасцинантна легенда нѝ раскажа Влатко Плевнеш, во пресрет на нивната синоќешна промоција на забавен албум, песна, и спот и обработка...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }