среда 4 октомври, 2023

Рамбо Амадеус велемајсторски ги поткачи “маркетиншките стручњаци”

Уште една генијална творба која во секој збор изобилува со сарказам и најреален опис, хуманизам и поетика со која ја омекнува суровата реалност, деновиве...

СЏФ 2021: Довидување џезери, вратете се пак!

Има два начини како да освоиш џез публика- со весел концерт на класичен џез репертоар, или со импровизации за да оставиш впечаток на "поразличен"....

СЏФ 2021: Џез хипноза и џез журка!

Средината на годинешниот Скопски џез фестивал, поточно третата вечер, донесе интересен спој на неколку работи. Што се однесува до концертниот дел, публиката во...

ИНТЕРВЈУ СО ВЛАДАН ДРОБИЦКИ: Џез музичар не е титула, тоа е начин на живеење

Владан Дробицки, тромбонистот и на некој начин предводник на составот "Сетстат" , веќе го гледаме и во улога на програмски директор на издавачката дејност...

МАКЕДОНИЈА СЕ СЕЌАВА: Тоше Проески е наше национално богатство за сите времиња

Поминаа 14 години, откако на денешен ден Македонија ги изгуби печајот со ангелски глас Тоше Проески, кој животот го загуби на 16 октомври...

ПРЕД КОНЦЕРТОТ ВО БЕЛГРАД: Рамбо Амадеус ги одбегнува мејнстрим медиумите

(фото Ангел Ситновски) Црногорскиот музички мегацар, како што го нарекуваат, Рамбо Амадеус, подготвува концерт, на 21 ноември од 20 часот во Домот на синдикати...

„The Underground Youth“ во Скопје!

Следната година се дружиме со „TheUndergroundYouth“, овојпат со нивниот нов тотално различен материјал од сите претходни изданија. Ставете во календар, 16 март 2022 во...

Скопскиот Градски Фестивал се префрла во Дом на АРМ

Според метеоролозите, врнежливото време ќе продолжи и во сабота, па затоа Скопскиот Градски Фестивал го преместивме во Дом на АРМ. Сабота, 16 октомври, 19 часот. Влезот...

СКОПЈЕ КОЛИНГ 2022: “Пласибо” сепак доаѓаат на Стадион на АРМ

По откажувањето на нивната европска турнеја во 2019 година, која ги опфаќаше и Скопје и Македонија, од Авалон Продукција соопштуваат дека го одржа ветувањето...

Скопски џез фестивал со силна програма, за почеток супер-херојот на скандинавската џез сцена Матс...

Скопје, 13 октомври 2021 Годинешниот 40. Скопски џез фестивал ќе се одржи од 20-24 октомври. И покрај евидентните предизвици, поради бројните ограничувања што ги донесе...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }