сабота 20 јули, 2024

Ретро забава во “Партизанска штампа”

Вечерва, 14 ноември 2023 година, на Скопје ќе му се случува уште еден настан кој ќе спои повеќе генерации. Станува збор за најавена ретро...

 Тони Китановски и познати музичари со концерт во “Котур”

Во среда 19 октомври, по  21 часот свирка во скопскиот клуб "Котур" ќе одржат а  Тони Китановски и Черкези заедно со Olivier Samouillan Состав: Olivier Samouillan...

Концерт и албуми по повод 35 години музичка кариера на Горан Таневски -Мизар

Горан Таневски – фронтмен на Мизар и еден од највлијателните вокали на Југословенските простори, по повод 35 години од својата кариера издава три нови...

7 октомври: Целовечерен концерт „Културно уметнички работници”

На 7 октомври (петок), со почеток во 20 часот, целовечерен концерт ќе одржи скопската група „Културно уметнички работници". Покрај нив како гости, ќе настапат и...

Врвни музички имиња на четвртиот Скопски Градски Фестивал

Скопје го добива четвртото издание на Скопскиот Градски Фестивал кој ќе се  одржи од 11 до 13 мај на повеќе локации. Исто како и...

Ќе се пеат најубавите филмски песни

На 28 февруари 2024 година, во НОБ од 20 часот за првпат ќе се одржи Оскаровска гала вечер. Најубавите филмски песни наградени со Оскар...

Хит на неделата – Sting – Shape of my heart

За оваа недела нашиот хит е Shape of my heart-Sting. Малку музика за душа!

Прва песна, прва среќа: “Ветив”, деби сингл на Вито Славевски

17.07.2024 Најновата песна на македонската музичка сцена е со наслов "Ветив" и веќе деновиве одекнува од Јутјуб каналот и некои радио станици низ земјава. Неа ја...
Photo by: Stefan Rajhl

Mакедонската група „Визија“ на „Europe Convergence“ во Грција- „Време е секој секого да прифати“

Интервјуто со групата Визија за  www.kulart.mk го реализираше Валентина Ѓоргиевска-Парго „Време е секој секого да прифати“, со ваква силна порака младиот и препознатлив рок пејач...

“Суперхикс” со “Добар човек”

Суперхикс Банда инструментале ја промовираа новата песна „Добар човек" Суперхикс го промовираа својот нов сингл со наслов "Добар Човек" и анимиран видеоспот авторско дело на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }