сабота 20 јули, 2024

Со длабок поклон “Крај Вардарот џез” се реализира во чест на Мирко Попов

Од 20 до 27 април ќе се одржи петтото издание на „Крај Вардарот Џез“. Фестивал кој произлезе од големата љубов, визионерство и посветена работа...

Ponder најавува: Funk Shui и From Another Mother, в сабота во Битола

Ponder е независна битолска културна иницијатива која има за цел промовирање на независната култура и живата уметност кај младите. Тие во сабота (21. октомври) во...

ЕКСКЛУЗИВНО СО “AGREMORTA”: “Anomalia” со футуристичка приказна!

Кристофер (Christopher) и Никола, се членови на прогресивен метал бенд со име "Agremorta". Нивниот прв албум е насловен “Anomalia” (во превод "Аномалија"), којшто веруваме...

Распродаден концертот на Лина и Раул Рефри, за отворањето на ОФФест 2021

  Отворањето на дваесеттото издание на OFFest (9-13 ноември), односно првиот фестивалски ден, вечерва, 9 ноември 20021 ќе биде целосно во знакот на фадото. Конечно,...

Во МКЦ во петок – 30 години Канал 103

Официјално илегално, квалитетно проветрено и полно со ентузијазам, музичкото радио Канал 103 ја најавува својата целовечерна роденденска прослава. Петок, 1 октомври, Плато МКЦ. Почеток: 18...

38. Скопски Џез фестивал -Андреа Мирческа блесна како најдобра млада џезерка

Валентина Ѓоргиевска Парго Фото-  На Џез фестивалот, Андреа Мирческа блесна како најдобра млада џезерка - „Чарл Мингас ме поведе низ лавиринтите на џезот“-...

Lisa Gerard позната како автор на музиката од култниот „Гладијатор“ доаѓа во Скопје

Вокалистката и музичар Лиса Герард, наградена со „Златен глобус“ за музиката во филмот „Гладијатор“ и нејзиниот последен проект на кој соработува со уникатниот женскиот...

Џезерите и официјално добиваат свој дом

Денес, 13.12.2023 година во фоајето на Националната опера и балет се потпиша Договорот за реконструкција и адаптација на просторот доделен на НУ Џез оркестар...

Среќен 50. роденден МКЦ!

Денес МКЦ слави 50-ти роденден! Славиме уметност! Како најава за бурната програма за цела 2022 и квалитетно прославување на јубилејот, тимот на МКЦ подготвиеден...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }