сабота 20 јули, 2024

Во среда стартува „Локум фест- музика и традиција 2024″

Битола, 16.07.2024 Пред утрешниот  почетокот на 18-то издание на Балканскиот етно- фјужн фестивал Локум фест-музика и традиција 2024,  организаторот известува за промената на сценски локации. Имено...

Културно Уметнички Работници одржаа концерт по повод 25 години постоење

На 25 мај 2024 година, во Младинскиот Културен Центар се одржа концерт по повод 25 годишнината од активната работа на рок групата Културно Уметнички...

„Градот ме тера да пеам“ музичка програма во Битола

Денес сабота, 13 април, 2024 година, во Битола ќе се реализира целодневен музички настан „Градот ме тера да пеам“ во рамки на програмата...

Промоција на “Нудист” на Пијан Славеј

Во пресрет на 23. ОФФест (6-9 јуни), промоција на новото (51) издание на SJF Records, албумот „Нудист“ на ПИЈАН СЛАВЕЈ. Сабота, 1 јуни, 13 во...

Националниот џез оркестар на The Balkan Jazz Showcase-2024 во Тирана

Во организација на Албанското џез здружение (Albanian jazz society) оваа година по четврти пат ќе се одржи фестивалот Balkan Jazz Showcase-2024. На настанот...

Прекрасна вечер на православна духовна музика со хорот „Менада“

Во духот на предвечерието на најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден, НУ „Охридско лето“ на 30 април 2024 година организира концерт на православна...

“Радикално Навивање“-на 21 мај во МКЦ

ЛOKOMOTИВА кани да ја проследите „РАДИКАЛНО НАВИВАЊЕ“, втората претстава во рамки на ПЕРФОРМАНС ПЛАТФОРМА ФЕСТИВАЛ во режија на Зуфит Сајмон, на 21. мај со...

Концерт насловен „Буица”, со солистот Даниел Лазаревски, диригент е Конрад ван Алфен од Холандија

Овој четврток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Буица" на кој како солист ќе настапи македонскиот виолинист Даниел Лазаревски. Диригент...

3 Мај- светски ден на слободата на медиумите

Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 Мај, оваа година е посветен на важноста на новинарството и слободата на говор, во контекст на глобалната...

Почнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“ 

 Годинашното, трето по ред издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи на 23 и 24 септември во Македонската филхармонија. „Крај Вардарот Џез” е меѓународен фестивал на современ...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }