сабота 20 јули, 2024

СЕЌАВАЊА: Ервин Бах и ТИНА Тарнер тоа беше љубов на прв поглед!

  Една година без Тина! На денешен ден минатата година нѐ напушти Тина Тарнер. Најголемата музичка кралица на сите времиња! Љубовната приказна на Тина Тарнер и Ервин...

Концертот на Луис Бонила и Биг бендот, сѐ уште тема за раскажување…

(На фотографијата Луис Бонила и претседателот на ЗЏМ Гоце Стевковски) Волшебната енергија од новогодишниот концерт на ЗЏМ Биг бенд и Луис Бонила, пренесена низ апаратот...

Денови на Смилевскиот конгрес

Новата национална установа Манифестација „Денови на Смилевскиот конгрес“ преку неофицијална програма започна со славење на историјата и културата. Музичките настани кои се организираат во...

НМ, ССНМ, СЕММ- Против избрзани решенија за финансирање на медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ) сметаат...

Концертот “Корените македонски да не се заборават” на Лени Партикова објавен на Јутјуб

Тетово, 18.04.2024 Силен наслов, силна порака и силен а воедно и емотивен концерт, поточно два концерти насловени “Корените македонски да не се заборават” на 30...

Вуди Ален по долга пауза се враќа на филмското платно

Најава за враќање на Вуди Ален на филмкото платно со информацијата дека ова лето ќе го снима својот 51. филм. Ова ќе биде прв...

Куларт кујна – Посни сарми од лозов лист

За Велики четврток Ви предлагаме Посни сарми од лозов лист  Потребни состојки: -30-тина листови од лоза -1/2 кг ориз -Оригано, сол, кромид, магдонос Едноставно а вкусно се подготвуваат сармите од...
moda

Мода, од и за природата

Се почесто го сретуваме зборот органско во секојдневниот живот. Мислам дека малку по малку почнуваме да се освестуваме што си правиме себеси и на...

Меѓународна мото-штафета за жени

Македонските бајкерки ќе се запишат во историјата на мотоциклизмот За првпат во историјата на женскиот мотоциклизам се одржува Женска меѓународна мото штафета. Сакајќи да поттикне глобално...

БОБАН АПОСТОЛОВ: Признавам само свој личен белег и нови песни!

-Никој не ме спречува да бидам дел од големо балканско шоу, но решив да направам нешто свое и со тоа да ја изненадам мојата...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }