сабота 20 јули, 2024

Се потсетуваме на славниот Тодор Бојаџиев

Според православниот календар денес е Тодорова сабота, ден кој се нарекува и празник на љубовта, затоа што на овој ден кој се празнува во...

Евровизијата 2024, може да почне!

22.03.2024 Доколку сте љубителка или љубител на Евровизиите, и доколку го следите овој музички фестивал континуирано, цело време и веќе се загревате и за овогодишното...

Засјаи уште една светска круна на Тв водителката Ева Јовановска

"Светот на младите останува" и "Убавината ќе го спаси светот" не се случајно кажани изреки, тие и тоа како прикажуваат голема вистина, а деновиве...

Џезерите стануваат свои на своето

Започна реновирањето на „куќата на џезот“, трајното просторно решение за Националниот џез- оркестар. Министерката за култура Бисера Костадиновска- Стојчевска, заменикот на претседателот на Владата задолжен...

ПОНЕДЕЛНИК НА ГОСТИ: Драгоцени природни капки кои освежуваат и лекуваат!

11.03.2024 Низ центарот на Скопје преку ден најчесто се поминува со брзање, одејќи на работа, на училиште, на деловни или приватни средби, или вршејќи некои...

Ален Славица испеа песна за својата ќерка Ема, му свири и Стив Маџора од...

Еден од најголемите балкански поп легенди на овие простори Ален Славица, деновиве ја изненади својата публика со нова извонредна тема, песната "Ема" за својата...

Лени Партикова – Промоција на албумот „Со срце и душа за Македонија“, со концертна...

На 30 март 2024 година во Домот на културата “Иљо Антевски Дрен“ во Тетово ќе почне промоцијата на албумот “Со срце и душа за...

СРЕДА НА ГОСТИ: Во “Пелистер” најмногу се бара “Топло- ладно”!

Нема кој не бил. Ако не бил нека крене два прсти и одиме заедно, веднаш! Градската кафеана "Пелистер". "Пелистер" е повеќе од кафеана, од ресторан. Повеќе...

Збор, два за Куларт.мк

Подолго време размислував дали да напишам збор, два за Куларт.мк и неговото петгодишно опстојување или не. Сепак решив да напишам, водејќи се од онаа мисла:...

Ќе се пеат најубавите филмски песни

На 28 февруари 2024 година, во НОБ од 20 часот за првпат ќе се одржи Оскаровска гала вечер. Најубавите филмски песни наградени со Оскар...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }