сабота 20 јули, 2024

Фантастичниот Мухамед Ибрахими со концерт во Филхармонија

На 6 ноември (понеделник), во камерната сала на Филхармонија, гитарскиот вуртуоз Мухамед Ибрахими ќе одржи свој концерт. Концертот е во организација на Баги Комуникации. Мухамед...

СКОПЈЕ КОЛИНГ 2022: “Пласибо” сепак доаѓаат на Стадион на АРМ

По откажувањето на нивната европска турнеја во 2019 година, која ги опфаќаше и Скопје и Македонија, од Авалон Продукција соопштуваат дека го одржа ветувањето...

Промоција на календарот на СЏФ за 2023 година

Скопскиот џез фестивал, денес 14 јануари организира џез-матине со промоција на новите календари за 2023 година и концерт на Јордан Костов & Френдс. Јордан...

Мода – Идеи за вашиот изглед

Пролет -лето 2019 - Идеи за вашиот изглед со секојдневна модна свежина можете да добиете доколку го погледнете видеото и за само три минути...

Концерти на „Macedonian Free Society“ и „Поетроника“ на последната фестивалска вечер од „Крај Вардарот...

Утревечер, 27 април 2024 година е третата и последна фестивалска вечер од „Крај Вардарот Џез“. Во Едукативниот културен центар Лабораториум со почеток во 21 часот...

Fusion Festival на 22 јуни! 

Скопје, 13 јуни 2022 Продукцијата "Спектаклум" го најавува досега најдоброто издание на Fusion Festival, на кој како носечка ќе настапи најголемата актуелна светска мегазвезда "TYGA". Фестивалот...

Охридско лето 2019 – Вечери со изложби, концерти и претстави

Денеска на Прес конференцијата  ќе биде најавен концертот што е планиран за утревечер во рамките на Охридско лето, со големите уметници од Србија, виртуозот...

Денес му е роденден на Џони Логан- Кралот на Евровизијата

Евровизиската суперѕвезда Џони Логан денес полни 70 години, тој е роден на 13 Мај 1954 година. Роден е во Австралија живее во Ирска, родено...

Збогум Марина Туцаковиќ, жената која ги напиша најубавите хитови

Најпознатата српска авторка, текстописец, Марина Туцаковиќ ја загуби битката по сериозна болест на 67 -годишна возраст.  На почетокот на 2018 година, и беше дијагностициран...

Култура во време на корона – Изведбени и онлајн активности во Скопје

Град Скопје, заедно со градските културни институции, објавува Јавен повик за финансирање на проекти, како дел од кризните мерки „Култура во време на корона“. Идејата на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }