сабота 25 јуни, 2022

Вечер на соло песни со бас-баритон Милан Силјанов

Инспиративна вечер на соло песни со извонредниот бас-баритон Милан Силјанов „Вечер на соло песни“ е насловот на рециталот на извонредниот вокален солист, бас-баритонот Милан Силјанов...

10-те најздрави градови на светот

Ако се подготвувате за посета на некоја убава и здрава дестинација,можете да се упатите на една од 10-тенајздрави градови во светот. Имено, Агенцијата за...

КулАрт кујна: Жешка саксија со оригано

ЖЕШКА САКСИЈА СО ОРИГАНО Оваа традиционална италијанска туршија е идеален додаток за сендвичи, сосови и тестенини,а одлична е и како прелив за пица. Може да...

КулАрт кујна: Сорбе од малини

Сорбе од малини Изблендирајте 5 шолји малини и една шолја вода, добиената смеса процедете ја низ мрежеста цедилка за да ги извадите семките. Во процедената...

КулАрт кујна: Куглоф со малини и лимон

Куглоф со малини и лимон Во голем сад промешајте ги сувите состојќи: - 3 чаши брашно - ¾ лажичка сода бикарбона - лажичка прашак за пециво- прстофат сол Во...

Ѕвонче – лек од природата

Ѕвонче – лек од природата Ѕвонче (campanula rapunculus)е повеќегодишно растение кое го красат преубави мали бели, сини, розеви и виолетови цветови, кои се состојат од...

Оригано – арома која ја сакаме

Оригано – арома која ја сакаме Зачин со препознатлив интензивен мирис кој потекнува од Грција уште во стариот век и многу брзо се распространува низ...

Медиуми и состојби Македонија – Кодексот на новинарите, пишани зборови без примена

Пишува М-р Татјана Гогоска Во основата на информирањето на јавноста и работата на медиумите се новинарите Тие пак за  своето работење многу одамна имаат...

Мода, од и за природата

Се почесто го сретуваме зборот органско во секојдневниот живот. Мислам дека малку по малку почнуваме да се освестуваме што си правиме себеси и на...

Tрадиционален велигденски концерт на „ТАНЕЦ“

Вечер (16.април) од 20 часот во Националната опера и балет, Ансамблот за народни игри и песни „Танец”, ќе го одржи традиционалниот велигденски концерт. Концертот оваа...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }