петок 25 септември, 2020
video

Макфест 2020 -Завесите се спуштени но да потсетиме “Светлината не треба да се става под...

Ех, кога Макфест секогаш би почнувал со  Златната ретроспективна вечер!   На „МАКФЕСТ“ 2020, завесите се веќе спуштени. Ги имаме песните, ја имаме победничката песна “Сакам...

ЗНМ: Истрагата на ОЈО за изборното рекламирање треба да е транспарентна и неселективна

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) смета дека истрагата во однос на платеното политичко рекламирање треба да е транспарентна, ефективна и со неселективен пристап. Основното...

Осуда за нападот на новинарската екипа на Ал Џaзира во центарот на Скопје

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) го осудуваат нападот кон новинарската екипа на Ал Џaзира...

Мини тв серија – Летна приказна (A Summer Story -2019)

Серијата е Американска продукција а главната приказна ја носи Arya Singhal во улогата на Рејчел.  Приказната е за Индиската Американка која едно лето ја посетува...

Соопштение на ЗНМ – Директорот на АВМУ непрофесионално етикетира медиуми

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), во изминатите неколку недели внимателно ја следеше работата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) во...

Статии без илустрација (Wikipedia Pages Wanting Photos), е кампања на меѓународно ниво за вметнување...

Статии без илустрација или на англиски јазик: Wikipedia Pages Wanting Photos (WPWP), е кампања на меѓународно ниво за вметнување на илустрации во википедиските статии...

По барање на ЗНМ ќе се спроведе скрининг за коронавирус на новинари

Соопштение од Здружение на новинарите на Македонија  Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари...

ЗНМ објави „Прирачник за етичко известување од избори“ -Избори 2020 во Македонија

Здружението на новинарите на Македонија во пресрет на претстојните парламентарни избори изготви „Прирачник за етичко известување од избори во  Македонија“ кој ќе помогне на новинарите и...

Хотелите на Ресорт Маврово подготвени за туристи

Трите хотели, сопственост на Ресорт Маврово, се целосно дезинфицирани и подготвени за прием на гости. Од раководството на компанијата уверуваат дека се преземени сите...

Репортажа за градот со спокојна убавина – Костур

Пишува Татјана  Гогоска  Ако сакате да уживате во спокојните води на езерата, да ги слушнете најразличните звуци на птиците, да ги видите магичните природни чуда...

Следете не

1,633FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести