петок 29 мај, 2020

Обврска на сите одговорни – Да се врати слободата на медиумите и достоинството на...

Во распаѓањето на општеството во сите сегменти, полека се распадна и информативниот систем, со двата вклучни чинители во него:медиумите и новинарите. Најнапред почна со растурањето...

Топ 10 тајландски десертни рецепти за лето

Вкусот на рајот Кул, егзотични рецепти кои можат лесно да се направат? Звучат и изгледаат добро, и тоа е - многу добро! Овие летни тајландски...
video

Запис од најмалиот континент – од градот Мелбурн

Мелбурн е втор град по густина на население во Австралија, со прекрасни пејзажи. Квалитетот на водата за пиење е на високи 84.8%, а квалитетот...

3.мај Светски ден на слобода на медиумите – Да се врати достоинството на професијата...

Новинарството да биде ослободено од притисоци, а новинарите одговорни кон професијата, е ставот на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3-ти...

За време на корона со бардот на македонското новинарство Драги Аргировски-Спомени од минатото -релаксација...

  Како ја доживувате состојбата со коронавирусот? И во ова време на самоизолација  поради пандемијата во фокусот ми се спомените од минатото, а со тоа ми...
video

За најмладите – Конечно тв верзија на безвременскиот роман “Зоки Поки“ од Оливера Николова

ТВ-серијата „Зоки Поки“, снимена по безвременскиот истоимен роман на писателката Оливера Николова, најмладите ќе можат да го следат од 4 -ти мај. Десетте епизоди...

Репортажа за Венеција – Величествениот град од врвот до дното и повторно до небото

Венеција ( Venezia, Venexia) — главен град на регионот Венето и провинцијата Венеција во североисточна Италија. Изградена е на 118 мали острови во устието на...

Традиционален велигденски ручек

  Наш предлог Јагнешко со зеленчук  Потребни состојки: 1,5 кг јагнешки бут, 1,5 кг разен зеленчук по желба , 100 мл млеко, јајца, 100 мл масло, 50 г...

Соопштение од ЗНМ -Посакуваме брзо оздравување на колегата Михајлоски и бараме безбедни услови за...

Здружението на новинарите на Македонија со загриженост ја прими информацијата дека уредникот на националната телевизија  „Канал 5“, Гоце Михајлоски, е позитивен на коронавирусот. На...

Онлајн платформата Cinesquare со бесплатна филмска колекција #СедиДома

Дистрибутерската куќа „Катавеј" од Скопје се приклучи во кампањата #СедиДома, овозможувајќи колекција од 200+ бесплатни филмови онлајн преку сопствената домашна онлајн видеотека Cinesquare. Во време...

Следете не

1,624FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести